After Monday’s final North 1 division race at Mt. Shasta Ski Park, slalom state qualifiers were announced for the California Nevada Interscholastic Ski and Snowboard Federation competition scheduled for March 6, 7, 8 and 9 at Northstar.

Based on results from this season’s six races, Mount Shasta High School won the North 1 ski combined team championship and finished second to Shasta of Redding in both the snowboard combined and overall team championships.

Below are lists for North 1 state qualifiers in ski slalom and snowboard slalom in the order they qualified, listed by name, school and grade.

Giant slalom qualifiers are expected to be announced later this week.

North 1 girls ski slalom state qualifiers

1, Carter Chase, Mount Shasta, 9; 2, Zoe Malee, Mount Shasta, 10; 3, Wrenna Williams, Mount Shasta, 12; 4, Bella Williams, Mount Shasta, 12; 5, Sydney Hilleary, Mount Shasta, 12; 6, Lindsey Ferguson, Foothill; 7, Maddie McDonald, Foothill; 8, Mariah Damante, Red Bluff, 11; 9, Jenna Randolph, Shasta, 9; 10, Trinity Tumidanski, Red Bluff, 10; 11, Kristen Clure, Mount Shasta, 12; 12, Selah Johnson, Foothill; 13, Meah Bush, Shasta, 11; 14, Izzy Kellar, Shasta, 9.

Alternates – 1, Cassidy Ray, Shasta, 10; 2, Jordan Snure, Mount Shasta, 10.

North 1 boys ski slalom state qualifiers

1, Connor Sousa, Red Bluff, 12; 2, Paul Pressman, Shasta, 12; 3, Devon Treat, Red Bluff, 12; 4, Blake Blomquist, Shasta, 10; 5, Ian Anderson, Mount Shasta, 9; 6, Abraham Barr, Mount Shasta, 12; 7, Jaden Anderson, Mount Shasta, 12; 8, Ryan Mueller, Red Bluff, 10; 9, Rob Trent, Shasta, 10; 10, Caleb Briggs, Shasta, 12; 11, Logan Cunningham, Foothill.

Alternates – 1, Byron Upshaw, Shasta, 12; 2, Ross Winters, Mount Shasta, 9.

North 1 girls snowboard slalom state qualifiers

1, Sage Will, Shasta, 10; 2, Jacquelyn Hardy, Enterprise, 12; 3, Tate Harkness, Mount Shasta, 9; 4, Emelia Crockett, Mount Shasta, 12; 5, Makenzie Fleming, Shasta, 12; 6, Ellie Miller, Red Bluff, 11; 7, Sierra Osborn-Konu, Mount Shasta, 12; 8, Sarah Martin, Shasta, 12; 9, Madison Sagar, Mount Shasta, 12; 10, Kenzie Knighten, Shasta, 11; 11, Citriana Coulter, Foothill; 12, Annette Brady, Shasta, 11; 13, Sarah Doyle, Mount Shasta, 10; 14, Jillian Asbe, Foothill; 15, Violet Carter, Weed, 11; 16, Sophia Pusateri, Enterprise, 9; 17, Tesla Ayres, Enterprise, 10; 18, Giselle Winters, Foothill.

Alternates – 1, Morgan Coley, Shasta, 12; 2, Carly Ball, Foothill.

North 1 boys snowboard slalom state qualifiers

1, Kyle Gardiner, Shasta, 12; 2, Dylan Wakeland, Shasta, 12; 3, Kyle Matheson, Weed, 11; 4, Justin Youngman, Foothill; 5, Marc Speake, Shasta, 11; 6, Dylan Kennedy, Mount Shasta, 12; 7, Joseph Vericker, Shasta, 10; 8, Keenan Mai, Enterprise, 10; 9, John Gubler, Shasta, 10; 10, Brandon Oliphant, Foothill; 11, Jack Butler, Foothill; 12, Tyler Santi, Mount Shasta, 12; 13, Jack Borden, Mount Shasta, 10; 14, Bradley Goodfriend, Enterprise, 10; 15, John Vance, Shasta, 12; 16, Therynn Winberry, Foothill; 17, Gabe Rabanowitz, Shasta, 10; 18, Jules Guyard, Weed, 11; 19, Brandon Mezquiriz, Enterprise, 11; 20, Terrin Garcia, Red Bluff, 9; 21, Les Shank, Red Bluff, 9; 22, Avery Tunnicliff, Weed, 9.

Alternates – 1, Elmer Witcher, Shasta, 11; 2, Alec Asby, Foothill.