Judging results from the 2010 Siskiyou Golden Fair

Staff Writer
Mount Shasta Herald
1st - Raymond C Dancer
Senior Horse - Quarter Horse/Paints/Appys - Stallions, Foals
Senior Horse - Quarter Horse/Paints/Appys - Geldings, 4 years and over
1st - Sheila Johnson
4th - Diane L Strickland
5th - Stephanie Angelucci
Senior Horse - Quarter Horse/Paints/Appys - Geldings, 2 and 3 year olds
1st - Kristi Duncan
3rd - Jean Wood
Senior Horse - Quarter Horse/Paints/Appys - Geldings, Yearlings
1st - Kristi Duncan
Senior Horse - Quarter Horse/Paints/Appys - Mares, 4 years old and over
1st - Christinia Linton
2nd - Gretchen Waiswilos
4th - Mathea Turk
Senior Horse - Quarter Horse/Paints/Appys - Mares, 2 and 3 year olds
1st - Christinia Linton
1st - Tara Jansen
Senior Horse - Quarter Horse/Paints/Appys - Get of Sire
Senior Horse - Quarter Horse/Paints/Appys - Mare & Foal
1st - Tara Jansen
1st - Snow K White
2nd - Claudia Greening
3rd - Bonnie MacLeod
5th - Seana Blake
1st - Nadine L Scott-Paxton
2nd - Seana Blake
1st - Nadine L Scott-Paxton
2nd - Wyatt Scott-Paxton
1st - Sheila Johnson
2nd - Sandra Harrington-Ballava
3rd - Erica McCulley
4th - Kristi Duncan
Senior Horse - Pleasure Driving - Pleasure Driving, Working
2nd - Jane Piereth
3rd - Nadine L Scott-Paxton
2nd - Jane Piereth
1st - Jane Piereth
2nd - Jane Piereth
Senior Horse - Hunter/Jumper - Hunter Warm Up (fences 2')
Senior Horse - Hunter/Jumper - Hunter Open (fences 2'-2'6")
2nd - Jane Piereth
Senior Horse - Hunter/Jumper - Equitation Over Fences
2nd - Jane Piereth
Senior Horse - Hunter/Jumper - Jumper Open
1st - Snow K White
2nd - Jane Piereth
1st - Jane Piereth
Senior Horse - Hunter/Jumper - English Pleasure Warm Up
1st - Jeanna Mann
4th - Kristi Duncan
5th - Leslie Ohlau
Senior Horse - Hunter/Jumper - English Pleasure, Stock Type
1st - Mathea Turk
3rd - Trish Suther
4th - Christy L Carter
Senior Horse - Hunter/Jumper - English Pleasure, Saddle Seat
3rd - Ruth Carrero
Senior Horse - Hunter/Jumper - English Pleasure, Junior Horse
3rd - Leslie Ohlau
Senior Horse - Hunter/Jumper - English Pleaure Open
4th - Mathea Turk
5th - Nonny Largent
Senior Horse - Hunter/Jumper - English Equitation
1st - Taylor Deppen
3rd - Leslie Ohlau
4th - Diane L Strickland
5th - Sandra Harrington-Ballava
1st - Cody Von Saltza
2nd - Kathryn Kae C Dancer
1st - Robert Cook
3rd - Cody Von Saltza
4th - Kathryn Kae C Dancer
5th - Sandy Mason
2nd - Deb Gemaehlich
3rd - Sandy Mason
Senior Horse - Western - Reining, Junior Horse
2nd - Terry Owens
Senior Horse - Western - Reining Open
2nd - Deb Gemaehlich
4th - Stephanie Hansen
Senior Horse - Western - Western Pleasure Warm Up
1st - Mathea Turk
2nd - Diane L Strickland
4th - Jeanna Mann
5th - Sandy McTeer
Senior Horse - Western - Western Pleasure, Stock Type
1st - Jeanna Mann
4th - Brenda Wolf
Senior Horse - Western - Western Pleasure, Saddle Seat
2nd - Jane Piereth
1st - Jeri Biggs
2nd - Sheila Johnson
3rd - Kristi Duncan
4th - Leslie Ohlau
1st - Jeri Biggs
3rd - Trish Suther
4th - Brenda Wolf
5th - Leslie Ohlau
2nd - Brenda Wolf
4th - Jeanna Mann
5th - Mathea Turk
Senior Horse - Western - Trail Junior Horse
1st - Kristin Hansen
2nd - Sheila Johnson
3rd - Kristi Duncan
Senior Horse - Western - Trail Open
4th - Leslie Ohlau
5th - Diane L Strickland
Senior Horse - Western - Western Equitation
1st - Taylor Deppen
2nd - Brenda Wolf
3rd - Sheila Johnson
4th - Mathea Turk
Senior Horse - Draft Horse & Mule Show - Single Horse Hitch
1st - Erin Fowle
2nd - Melanie Fowle
3rd - Melanie Fowle
Senior Horse - Draft Horse & Mule Show - Single/Team Gamblers Choice
1st - Melanie Fowle
3rd - Melanie Fowle
1st - Erin Fowle
1st - Erin Fowle
5th - Megan Shepherd
1st - Ann Albaugh
3rd - Ann Albaugh
3rd - Basil Newton
4th - Jessica Morris
2nd - J&J Wood Wood Cattle Co.
3rd - Kayla Brown
2nd - Basil Newton
3rd - P Bar Ranch
2nd - Basil Newton
3rd - Jessica Morris
4th - Megan Shepherd
5th - Ann Albaugh
Senior Beef - English Breeds - Get of Sire
Senior Beef - All Other Breeds - Females, Jr./Summer Yearling
1st - Crown K Cattle
2nd - John &Shauna Hinton
Senior Beef - All Other Breeds - Bulls, Jr./Summer Yearling
Senior Beef - All Other Breeds - Three Bulls
1st - Clyde Greco
2nd - Costa Santos Ranch
Senior Beef - Bred Heifers - AOB - 5 Heifers
Senior Dairy Cattle - All Breeds - Females, Senior Calf
1st - Carrie Albaugh
3rd - Albaugh Dairy
2nd - Tracy K Scala
2nd - Caralee K Scala
3rd - Albaugh Dairy
1st - Blakeley Hittson
Senior Dairy Cattle - All Breeds - Females, 3 years & under 4
2nd - Carrie Albaugh
4th - Caralee K Scala
Senior Dairy Cattle - All Breeds - Females, 4 years & under 5
Senior Dairy Cattle - All Breeds - Females, 5 years & over
1st - Caralee K Scala
3rd - Albaugh Dairy
2nd - Carrie Albaugh
Senior Dairy Cattle - All Breeds - Produce of Dam
2nd - Caralee K Scala
Senior Sheep - Hampshire - Yearling Ram
Senior Sheep - Hampshire - Ram Lamb
2nd - Ken& Melanie Fowle
3rd - Tammy L Luiz
Senior Sheep - Hampshire - Pair of Ram Lambs
2nd - Ken& Melanie Fowle
Senior Sheep - Hampshire - Yearling Ewe
2nd - Ken& Melanie Fowle
3rd - Tammy L Luiz
2nd - Ken& Melanie Fowle
5th - Ken& Melanie Fowle
Senior Sheep - Hampshire - Pair of Ewe Lambs
2nd - Ken& Melanie Fowle
2nd - Ken& Melanie Fowle
Senior Sheep - Hampshire - Get of Sire
2nd - Ken& Melanie Fowle
2nd - Ken& Melanie Fowle
Senior Sheep - Suffolk - Ram Lamb
1st - Ken& Melanie Fowle
2nd - Ken& Melanie Fowle
Senior Sheep - Suffolk - Pair of Ram Lambs
1st - Ken& Melanie Fowle
1st - Ken& Melanie Fowle
2nd - Ken& Melanie Fowle
Senior Sheep - Suffolk - Pair of Yearling Ewes
1st - Ken& Melanie Fowle
1st - Ken& Melanie Fowle
2nd - Ken& Melanie Fowle
Senior Sheep - Suffolk - Pair of Ewe Lambs
1st - Ken& Melanie Fowle
1st - Ken& Melanie Fowle
Senior Sheep - Suffolk - Get of Sire
1st - Ken& Melanie Fowle
Senior Sheep - Suffolk - Flock
1st - Ken& Melanie Fowle
1st - Tim Canavan
2nd - Tim Canavan
Senior Sheep - All Other Meat Breeds - Pair of Ram Lambs
1st - Tim Canavan
1st - Tim Canavan
2nd - Tim Canavan
1st - Tim Canavan
1st - Tim Canavan
2nd - Tim Canavan
1st - Tim Canavan
1st - Tim Canavan
1st - Tim Canavan
Senior Sheep - All Other Meat Breeds - Flock
1st - Tim Canavan
Senior Sheep - All Other Wool Breeds - Ram Lamb
Senior Sheep - All Other Wool Breeds - Yearling Ewe
Senior Sheep - All Other Wool Breeds - Pair of Ewe Lambs
Senior Sheep - Natural Colored, All Breeds - Yearling Ram
1st - Renee Canavan
2nd - Nancy Burns
Senior Sheep - Natural Colored, All Breeds - Ram Lamb
1st - Greta Hockaday
5th - Mark & Ann Robinson
Senior Sheep - Natural Colored, All Breeds - Pair of Ram Lambs
1st - Greta Hockaday
3rd - Nancy Burns
Senior Sheep - Natural Colored, All Breeds - Yearling Ewe
5th - Renee Canavan
Senior Sheep - Natural Colored, All Breeds - Pair of Yearling Ewes
Senior Sheep - Natural Colored, All Breeds - Ewe Lamb
1st - Greta Hockaday
5th - Mark & Ann Robinson
Senior Sheep - Natural Colored, All Breeds - Pair of Ewe Lambs
1st - Greta Hockaday
3rd - Nancy Burns
Senior Sheep - Natural Colored, All Breeds - Young Flock
1st - Greta Hockaday
3rd - Nancy Burns
1st - Greta Hockaday
3rd - Nancy Burns
1st - Greta Hockaday
1st - Joyce Torrigino
Senior Sheep - NCWGA - Long Wools - Ram Lamb
1st - Martin & Joy Dally
3rd - Tawanda Farms
4th - Tawanda Farms
Senior Sheep - NCWGA - Long Wools - Pair Ram Lambs
Senior Sheep - NCWGA - Long Wools - Yearling Ewe
1st - Martin & Joy Dally
Senior Sheep - NCWGA - Long Wools - Pair Yearling Ewes
1st - Martin & Joy Dally
1st - Martin & Joy Dally
3rd - Tawanda Farms
4th - Tawanda Farms
5th - Joyce Torrigino
Senior Sheep - NCWGA - Long Wools - Pair Ewe Lambs
1st - Martin & Joy Dally
2nd - Tawanda Farms
1st - Martin & Joy Dally
2nd - Tawanda Farms
Senior Sheep - NCWGA - Long Wools - Get of Sire
1st - Martin & Joy Dally
Senior Sheep - NCWGA - Long Wools - Flock
1st - Martin & Joy Dally
Senior Sheep - NCWGA - Medium Wools - Yearling Ram
1st - Renee Canavan
2nd - Nancy Burns
Senior Sheep - NCWGA - Medium Wools - Ram Lamb
1st - Greta Hockaday
3rd - Nancy Burns
5th - Mark & Ann Robinson
1st - Greta Hockaday
2nd - Nancy Burns
Senior Sheep - NCWGA - Medium Wools - Yearling Ewe
Senior Sheep - NCWGA - Medium Wools - Ewe Lamb
1st - Greta Hockaday
5th - Mark & Ann Robinson
Senior Sheep - NCWGA - Medium Wools - Pair Ewe Lambs
1st - Greta Hockaday
3rd - Nancy Burns
Senior Sheep - NCWGA - Medium Wools - Young Flock
1st - Greta Hockaday
2nd - Nancy Burns
Senior Sheep - NCWGA - Medium Wools - Get of Sire
1st - Greta Hockaday
3rd - Nancy Burns
Senior Sheep - NCWGA - Medium Wools - Flock
1st - Greta Hockaday
1st - Jan McMahon
Senior Sheep - NCWGA - Fine Wools - Pair Ram Lambs
1st - Greta Hockaday
Senior Sheep - NCWGA - Fine Wools - Ewe Lamb
1st - Jan McMahon
1st - Greta Hockaday
2nd - Jan McMahon
1st - Jan McMahon
Senior Rabbits - Four Class Rabbits - Mini Lop
1st - Tara Inman
1st - Tara Inman
1st - Tara Inman
1st - Tara Inman
1st - Tara Inman
1st - Tara Inman
Senior Rabbits - Four Class Rabbits - Mini Rex
1st - Brian Inman
1st - Tara Inman
1st - Bonnie Mortenson
1st - Bonnie Mortenson
1st - Bonnie Mortenson
1st - Charmain Mortenson
2nd - Charmain Mortenson
3rd - Tara Inman
Senior Rabbits - Four Class Rabbits - All other breeds, specify
1st - Tara Inman
1st - Tara Inman
1st - Tara Inman
1st - Tara Inman
1st - Tara Inman
1st - Tara Inman
1st - Tara Inman
1st - Tara Inman
1st - Bonnie Mortenson
Senior Rabbits - Netherland Dwarf - Senior Doe
1st - Bonnie Mortenson
Senior Poultry - Bantams - Hen, Over 1 Year
1st - Victoria Nowdesha
4th - Victoria Nowdesha
1st - Lisa Dragesct
2nd - Victoria Nowdesha
3rd - Victoria Nowdesha
Senior Feature Booths - Community and Organizations - Community/Organization Booth
2nd - BackCountry Horseman
1st - VASORCC
Scarecrow - Scarecrow Contest - 9-17 years old
Scarecrow - Scarecrow Contest - 18 years old and older
1st - Sheryl Towne
2nd - Danci L Burch
1st - Tana Barber
1st - Sheryl Towne
1st - Lanora R Phelps
Senior Ag-Hort - Hay - Meadow Hay-Commercial Bale
1st - Larry Shannon
1st - Paula Tucker
2nd - Tracy VanVliet
1st - Paula Tucker
2nd - Robin Eller
1st - Tana Barber
3rd - Diane Cowley
Senior Ag-Hort - Fresh Herbs - Oregeno
2nd - Venus Dunn
Senior Ag-Hort - Fresh Herbs - Parsley
1st - Thomas Doernhoefer
Senior Ag-Hort - Fresh Herbs - Peppermint
1st - Paula Tucker
1st - Tony Walk
2nd - Christina Dowling
Senior Ag-Hort - Fresh Herbs - Tarragon
1st - Paula Tucker
2nd - Tony Walk
2nd - Jennifer Krier
Senior Ag-Hort - Fresh Herbs - All other varieties
1st - Robin Eller
2nd - Tony Walk
Senior Ag-Hort - Dried Herbs - Basil
1st - Tana Barber
1st - Tana Barber
Senior Ag-Hort - Dried Herbs - Oregeno
1st - Venus Dunn
3rd - Sheryl Towne
Senior Ag-Hort - Dried Herbs - Parsley
1st - Paula Tucker
2nd - Sheryl Towne
1st - Paula Tucker
3rd - Sheryl Towne
3rd - Sheryl Towne
Senior Ag-Hort - Dried Herbs - Tarrogon
Senior Ag-Hort - Dried Herbs - Thyme
1st - Tana Barber
2nd - Venus Dunn
3rd - Sheryl Towne
Senior Ag-Hort - Dried Herbs - All other varieties
3rd - Alexander Meigs
1st - Christina Dowling
3rd - Lora P Facey
Senior Ag-Hort - Fruit & Pod Vegetables - Beans, Snap Kentucky Wonder
Senior Ag-Hort - Fruit & Pod Vegetables - Beans, Other Types-12 pods
1st - Paula Tucker
Senior Ag-Hort - Fruit & Pod Vegetables - Eggplant-3
1st - Tana Barber
2nd - Alexander Meigs
Senior Ag-Hort - Fruit & Pod Vegetables - Peppers, Bell-5
1st - Christina Dowling
2nd - Tracy VanVliet
3rd - Tony Walk
Senior Ag-Hort - Fruit & Pod Vegetables - Peppers, Chile-5
1st - Christina Dowling
3rd - Thomas Doernhoefer
2nd - Christina Dowling
1st - Katherine Simpson
2nd - Howard Trivelpiece
3rd - Howard Trivelpiece
Senior Ag-Hort - Fruit & Pod Vegetables - Peppers, All Others-5
1st - Penny Aguilar-Garcia
2nd - Howard Trivelpiece
Senior Ag-Hort - Fruit & Pod Vegetables - Tomatoes, Cherry-12
2nd - Tracy VanVliet
3rd - Tony Walk
1st - Katherine Simpson
1st - Christina Dowling
2nd - Wendy Testerman
3rd - Tony Walk
Senior Ag-Hort - Leafy & Stem Vegetables - Cabbage, Green-1head
1st - Lyle E Facey
1st - Christina Dowling
2nd - Lora P Facey
Senior Ag-Hort - Leafy & Stem Vegetables - Lettuce, Leaf-2 heads
Senior Ag-Hort - Leafy & Stem Vegetables - Rhubarb,Large Variety-5 stalks
1st - Christina Dowling
3rd - Lyle E Facey
1st - Christina Dowling
Senior Ag-Hort - Root, Bulb & Tuber Vegetables - Beets, Garden-1 bunch of 5
1st - Christina Dowling
1st - Tony Walk
2nd - Christina Dowling
Senior Ag-Hort - Root, Bulb & Tuber Vegetables - Carrots, Long Type-5
1st - Lyle E Facey
Senior Ag-Hort - Root, Bulb & Tuber Vegetables - Carrots, Topped-5
1st - Paula Tucker
Senior Ag-Hort - Root, Bulb & Tuber Vegetables - Garlic, White-5
2nd - Ernie Ladd
3rd - N. Daisy Meyer
Senior Ag-Hort - Root, Bulb & Tuber Vegetables - Garlic, Elephant-5
1st - Ernie Ladd
Senior Ag-Hort - Root, Bulb & Tuber Vegetables - Onions, Yellow-5
2nd - Christina Dowling
3rd - Lyle E Facey
Senior Ag-Hort - Root, Bulb & Tuber Vegetables - Onions, Red-5
Senior Ag-Hort - Root, Bulb & Tuber Vegetables - Onions, Green-5
1st - Tony Walk
1st - Paula Tucker
2nd - N. Daisy Meyer
Senior Ag-Hort - Root, Bulb & Tuber Vegetables - Potatoes, Long White-5
1st - Paula Tucker
Senior Ag-Hort - Root, Bulb & Tuber Vegetables - Potatoes, Netted-5
Senior Ag-Hort - Root, Bulb & Tuber Vegetables - Potatoes, Red Skin-5
Senior Ag-Hort - Root, Bulb & Tuber Vegetables - Potatoes, Round White-5
1st - Lanora R Phelps
Senior Ag-Hort - Root, Bulb & Tuber Vegetables - Potatoes, All Others-5
1st - Penny Aguilar-Garcia
1st - Paula Tucker
2nd - Lora P Facey
3rd - Howard Trivelpiece
Senior Ag-Hort - Vine Crops - Cucumbers, Armenian-3
2nd - N. Daisy Meyer
3rd - Penny Aguilar-Garcia
1st - Brenda Harris
Senior Ag-Hort - Vine Crops - Squash, Zucchini-up to 14"
1st - Penny Aguilar-Garcia
Senior Ag-Hort - Vine Crops - Squash, Yellow Crookneck-3
1st - Brenda Harris
2nd - Tony Walk
1st - Tony Walk
Senior Ag-Hort - Vine Crops - Squash, Butternut-1
1st - Paula Tucker
1st - Tony Walk
Senior Ag-Hort - Vine Crops - Squash, all other varieties
Senior Ag-Hort - Vine Crops - Sunflower, Field Variety-1
1st - Paula Tucker
2nd - Thomas Doernhoefer
3rd - Alexander Meigs
Senior Ag-Hort - Apples - All other varieties
Senior Ag-Hort - Mega, Mini & Unusual - Mega, Mini & Unusual
2nd - Phyllis Bear
Senior Ag-Hort - Nuts - All varieties
1st - Lanora R Phelps
2nd - Alexander Meigs
3rd - Alexander Meigs
1st - Paula Tucker
1st - Wendy Testerman
2nd - Tawanda Farms
2nd - Tawanda Farms
1st - Nancy Burns
Senior Ag-Hort - NCWGA - Medium Wools - Natural Colored Ewe
1st - Nancy Burns
2nd - Jan McMahon
1st - Joyce L VonTickner
Senior Ag-Hort - NCWGA - Fine Wools - Natural Colored Ram
1st - Jan McMahon
2nd - Jan McMahon
Senior Ag-Hort - NCWGA - Fine Wools - Variegated Ewe
Senior Floriculture - Dry Arrangements First Timers - Country Roots and Cowboy Boots
Senior Floriculture - Dry Arrangements First Timers - Dried and Decorated
1st - Jill Cruz
1st - Jill Cruz
2nd - Irene Whithaus
Senior Floriculture - Dry Arrangements-Intermediate - Season's Over
1st - Jill Cruz
3rd - Jill Cruz
Senior Floriculture - Dry Arrangements-Advanced - Country Roots and Cowboy Boots
1st - Julie Allen
2nd - Jerlina Sonntag
3rd - Jerlina Sonntag
1st - Cyndie Lenz
Senior Floriculture - Dry Arrangements-Advanced - Tumbling Tumbleweed
1st - Shonda Clark
Senior Floriculture - Dry Arrangements-Advanced - Woodland Fantasy
1st - Julie Allen
2nd - Cyndie Lenz
3rd - Helen Berry
2nd - Irene Whithaus
Senior Floriculture - Dry Arrangements-Hanging - Swags
1st - Jill Cruz
1st - Jill Cruz
2nd - Helen Berry
1st - Jill Cruz
Senior Floriculture - Begonia - Tuberous, Camellia type
1st - Wendy Campbell
Senior Floriculture - Cacti & Succulent - Cacti Collection
2nd - Shonda Clark
1st - Les Sites
4th - Sheryl Towne
Senior Floriculture - Cacti & Succulent - Cactus, Single Christmas Type
1st - Shonda Clark
4th - Deanna Peffer
Senior Floriculture - Cacti & Succulent - Cactus, Single Other
1st - Shonda Clark
2nd - Shonda Clark
Senior Floriculture - Cacti & Succulent - Succulent, Single
2nd - Shonda Clark
3rd - Tony Walk
4th - Maggie Nielsen
1st - Shonda Clark
4th - Cory Stahmann
Senior Floriculture - Geraniums - Pink
1st - Katherine Simpson
2nd - Irene Whithaus
Senior Floriculture - Geraniums - Red
2nd - Irene Whithaus
Senior Floriculture - Geraniums - White
1st - Julie Allen
1st - Irene Whithaus
Senior Floriculture - Miscellaneous Potted Plants - Bonsai
Senior Floriculture - Miscellaneous Potted Plants - Creeping Charlie
1st - Irene Whithaus
2nd - Shonda Clark
1st - Shonda Clark
2nd - Helen Berry
4th - Billy Sonntag
1st - Irene Whithaus
2nd - Shonda Clark
1st - Irene Whithaus
2nd - Shonda Clark
Senior Floriculture - Miscellaneous Potted Plants - Unusual Container
2nd - Helen Berry
Senior Floriculture - Miscellaneous Potted Plants - All others not listed, specify
2nd - Billy Sonntag
4th - Deanna Peffer
1st - Lora P Facey
2nd - Shannon Spencer
1st - Wendy Campbell
Senior Floriculture - Cosmos - Orange
1st - Julie Allen
Senior Floriculture - Cosmos - Variegated
4th - Julie Allen
Senior Floriculture - Cosmos - White
Senior Floriculture - Cosmos - Yellow
1st - Julie Allen
4th - Deanna Peffer
Senior Floriculture - Dahlias-Dinner Plate Type - Variegated
1st - Wendy Campbell
Senior Floriculture - Dahlias-Decorative Type - Red
1st - Wendy Campbell
Senior Floriculture - Dahlias-Decorative Type - Variegated
1st - Wendy Campbell
Senior Floriculture - Dahlias-Dwarf Type - Deep Shades
2nd - Shannon Spencer
Senior Floriculture - Gladioli - Lavender or Wine
1st - Lora P Facey
2nd - Lora P Facey
Senior Floriculture - Gladioli - Light Pink
4th - Julie Allen
Senior Floriculture - Gladioli - Orange
2nd - Lora P Facey
Senior Floriculture - Gladioli - Variegated, dark
3rd - Lora P Facey
Senior Floriculture - Gladioli - Variegated, light
1st - Lora P Facey
Senior Floriculture - Gladioli - Yellow
Senior Floriculture - Gladioli - All other colors not listed
Senior Floriculture - Daisy - Gloriosa, single, light shade
Senior Floriculture - Daisy - Gloriosa, single, dark shade
1st - Pat Snider
2nd - Shannon Spencer
Senior Floriculture - Daisy - Shasta, single
1st - Jill Cruz
Senior Floriculture - Daisy - Shasta, double
Senior Floriculture - Daisy - All others not listed
1st - Julie Allen
Senior Floriculture - Marigolds - Double Dwarf, dk shades, var.
Senior Floriculture - Marigolds - Double Dwarf, lt.shades, solid
2nd - Darlene Eller
3rd - Jill Cruz
Senior Floriculture - Marigolds - Double Dwarf, lt.shades, var.
Senior Floriculture - Marigolds - Giant Hybrid, dbl deep yellow
1st - Jill Cruz
Senior Floriculture - Marigolds - Giant Hybrid, double orange
Senior Floriculture - Marigolds - Nearest to White, double
2nd - Phyllis Bear
Senior Floriculture - Pansies - Plain, mixed
Senior Floriculture - Pansies - Plain, one color, lt shades
Senior Floriculture - Pansies - Plain, one color, dk shades
Senior Floriculture - Pansies - Ruffled, mixed
Senior Floriculture - Pansies - Ruffled, one color, lt shades
Senior Floriculture - Pansies - Ruffled, one color,dk shades
Senior Floriculture - Petunias - Bicolor
2nd - Phyllis Bear
2nd - Shannon Spencer
Senior Floriculture - Petunias - Cascade Giant, Pink
2nd - Phyllis Bear
3rd - Tony Walk
Senior Floriculture - Petunias - Cascade Giant, Red
2nd - Julie Allen
2nd - Shannon Spencer
2nd - Shannon Spencer
Senior Floriculture - Petunias - Double Ruffled, Blue or Purple
Senior Floriculture - Petunias - Double Ruffled, Pink or Rose
Senior Floriculture - Petunias - Double Ruffled, Red
2nd - Shannon Spencer
3rd - Darlene Eller
Senior Floriculture - Petunias - Double Ruffled, White
Senior Floriculture - Petunias - Dwarf Bedding type (3 stem)
Senior Floriculture - Petunias - Singles, Blue
1st - Julie Allen
3rd - Darlene Eller
2nd - Phyllis Bear
3rd - Darlene Eller
4th - Katherine Simpson
Senior Floriculture - Petunias - Singles, Purple
2nd - Shirley A Trinca
Senior Floriculture - Petunias - Singles, Red
1st - Katherine Simpson
2nd - Darlene Eller
4th - Phyllis Bear
2nd - Phyllis Bear
4th - Katherine Simpson
Senior Floriculture - Petunias - Singles, White
2nd - Shannon Spencer
3rd - Darlene Eller
4th - Katherine Simpson
Senior Floriculture - Petunias - Singles, Wine
4th - Phyllis Bear
Senior Floriculture - Petunias - All others not listed
1st - Julie Allen
2nd - Shannon Spencer
2nd - Julie Allen
3rd - Jill Cruz
2nd - Shannon Spencer
Senior Floriculture - Perennials - Chrysanthemum
Senior Floriculture - Perennials - Coreopsis
Senior Floriculture - Perennials - Echinacea(Purple Cone Flowers)
2nd - Venus Dunn
4th - Deanna Peffer
Senior Floriculture - Perennials - Evening Primrose (Oenothera)
3rd - Jill Cruz
Senior Floriculture - Perennials - Phlox
1st - Wendy Campbell
2nd - Darlene Eller
Senior Floriculture - Perennials - Sedum
1st - Jill Cruz
3rd - Kelly Bear
4th - Kelly Bear
4th - Julie Allen
Senior Floriculture - Perennials - All others not listed
1st - Julie Allen
1st - Julie Allen
Senior Floriculture - Roses-Hybrid Tea - Pink
2nd - Shannon Spencer
4th - Julie Allen
2nd - Venus Dunn
Senior Floriculture - Roses-Grandiflora - Any color, single blossom
1st - Wendy Campbell
1st - Jerome Schumacher
2nd - Jerome Schumacher
4th - Billy Sonntag
Senior Floriculture - Roses-All Others - Pink
1st - Jerome Schumacher
3rd - Jerome Schumacher
1st - Jerome Schumacher
2nd - Jerome Schumacher
Senior Floriculture - Roses-Floribunda - Pink
Senior Floriculture - Roses-Floribunda - Red
1st - Katherine Simpson
4th - Julie Allen
1st - Julie Allen
2nd - Billy Sonntag
4th - Billy Sonntag
Senior Floriculture - Sunflowers-Decorative - Brown
1st - Julie Allen
1st - Lanora R Phelps
3rd - Sheri Testerman
4th - Julie Allen
1st - Jill Cruz
Senior Floriculture - Sunflowers-Decorative - Orange
Senior Floriculture - Sunflowers-Decorative - All others not listed
2nd - Julie Allen
3rd - Sheri Testerman
4th - Deanna Peffer
Senior Floriculture - Snapdragons - Pink
1st - Jill Cruz
2nd - Julie Allen
1st - Jill Cruz
2nd - Shannon Spencer
Senior Floriculture - Snapdragons - Variegated
1st - Julie Allen
2nd - Shannon Spencer
Senior Floriculture - Snapdragons - White
1st - Jill Cruz
2nd - Shannon Spencer
Senior Floriculture - Snapdragons - Yellow
1st - Jill Cruz
2nd - Shannon Spencer
4th - Shirley A Trinca
1st - Julie Allen
2nd - Shannon Spencer
Senior Floriculture - Zinnia-Large Dahlia Type - Lavender or Purple
2nd - Julie Allen
3rd - Tony Walk
Senior Floriculture - Zinnia-Large Dahlia Type - Orange
1st - Tony Walk
2nd - Darlene Eller
1st - Tony Walk
2nd - Darlene Eller
Senior Floriculture - Zinnia-Large Dahlia Type - Red
2nd - Julie Allen
3rd - Tony Walk
1st - Julie Allen
2nd - Tony Walk
Senior Floriculture - Zinnia-Large Dahlia Type - Salmon
2nd - Shannon Spencer
Senior Floriculture - Zinnia-Large Dahlia Type - Yellow
2nd - Tony Walk
Senior Floriculture - Zinnia-Large Dahlia Type - All other colors
1st - Tony Walk
2nd - Shannon Spencer
3rd - Darlene Eller
Senior Floriculture - Zinnia-Hybrid Cactus - Lavender or Purple
Senior Floriculture - Zinnia-Hybrid Cactus - Orange
Senior Floriculture - Zinnia-Hybrid Cactus - Red
2nd - Shannon Spencer
Senior Floriculture - Zinnia-Hybrid Cactus - Yellow
Senior Floriculture - Zinnia-Hybrid Cactus - All other colors
Senior Floriculture - Other Cut Specimens - All other annual
2nd - Darlene Eller
4th - Julie Allen
Senior Floriculture - Other Cut Specimens - Bachelor Buttons, dark
1st - Tony Walk
3rd - Erin Reusze
Senior Floriculture - Other Cut Specimens - Sweet Peas
1st - Julie Allen
2nd - Erin Reusze
3rd - Jill Cruz
Senior Floriculture - Other Cut Specimens - Verbana
2nd - Erin Reusze
1st - Julie Allen
Senior Floriculture - Bloom Cycle - Daisy, Gloriosa
Senior Floriculture - Bloom Cycle - Daisy, Shasta
1st - Jill Cruz
Senior Floriculture - Bloom Cycle - Marigolds
2nd - Shannon Spencer
4th - Phyllis Bear
Senior Floriculture - Bloom Cycle - Sunflowers
2nd - Julie Allen
Senior Floriculture - Bloom Cycle - Zinnias, Giant Hybrid
2nd - Julie Allen
Senior Floriculture - Bloom Cycle - All others not listed
2nd - Shannon Spencer
Senior Floriculture - Flowering Shrubs & Sub - Butterfly Bush
2nd - Maggie Nielsen
3rd - Erin Reusze
Senior Floriculture - Flowering Shrubs & Sub - Lavender
1st - Maggie Nielsen
Senior Floriculture - Flowering Shrubs & Sub - Salvia (Ornamental Sage)
1st - Jill Cruz
Senior Floriculture - Flowering Shrubs & Sub - All others not listed
Senior Floriculture - Single Blossom Magic - Amaranthus
Senior Floriculture - Single Blossom Magic - Coneflowers
2nd - Darlene Eller
3rd - Helen Berry
Senior Floriculture - Single Blossom Magic - Dahlia
1st - Wendy Campbell
Senior Floriculture - Single Blossom Magic - Daisies
Senior Floriculture - Single Blossom Magic - Lily
1st - Julie Allen
Senior Floriculture - Single Blossom Magic - Nicotiana
Senior Floriculture - Single Blossom Magic - Rose
1st - Jill Cruz
2nd - Julie Allen
3rd - Darlene Eller
Senior Floriculture - Single Blossom Magic - All others not listed
1st - Shirley A Trinca
2nd - Phyllis Bear
Senior Floriculture - Lavender - Purple, deep
1st - Thomas Doernhoefer
2nd - Erin Reusze
3rd - Erin Reusze
Senior Floriculture - Lavender - Purple, dwarf, deep
2nd - Erin Reusze
1st - Lanora R Phelps
3rd - Erin Reusze
Senior Floriculture - Lavender - Purple, dwarf, light
2nd - Erin Reusze
Senior Floriculture - Ornamental Grasses & Ferns - Grasses - Variegated
4th - Deanna Peffer
Senior Floriculture - Conifers: Trees & Shrubs - Cypress
1st - Jill Cruz
2nd - Phyllis Bear
4th - Deanna Peffer
Senior Floriculture - Cosmo Bouquets - Lavender
2nd - Julie Allen
Senior Floriculture - Cosmo Bouquets - Pink
Senior Floriculture - Cosmo Bouquets - White
2nd - Julie Allen
Senior Floriculture - Summer Bulb Bouquets - Gladioli, Pastels
2nd - Helen Berry
Senior Floriculture - Summer Bulb Bouquets - Gladioli, Dark Colors
1st - Lesley S Jones
Senior Floriculture - Summer Bulb Bouquets - Lilies (Lilium)
1st - Julie Allen
Senior Floriculture - Other Annual Bouquets - Amaranthus
Senior Floriculture - Other Annual Bouquets - California Poppy
Senior Floriculture - Other Annual Bouquets - Lavatera
Senior Floriculture - Other Annual Bouquets - Marigolds, dwarf, solid colors
Senior Floriculture - Other Annual Bouquets - Sunflowers
1st - Julie Allen
4th - Deanna Peffer
Senior Floriculture - Other Annual Bouquets - All others not listed, specify
3rd - Darlene Eller
Senior Floriculture - Petunia Bouquets - Fringed
2nd - Shannon Spencer
Senior Floriculture - Petunia Bouquets - Ruffled
Senior Floriculture - Petunia Bouquets - Ruffled, double
2nd - Shannon Spencer
2nd - Phyllis Bear
4th - Irene Whithaus
Senior Floriculture - Petunia Bouquets - Singles, light shades
2nd - Irene Whithaus
2nd - Helen Berry
3rd - Debbie Scott
Senior Floriculture - Perennial Bouquets - Coreopsis
2nd - Shannon Spencer
2nd - Darlene Eller
4th - Debbie Scott
1st - Julie Allen
2nd - Shannon Spencer
Senior Floriculture - Perennial Bouquets - Shasta Daisy
1st - Katherine Simpson
1st - Kelly Bear
2nd - Julie Allen
Senior Floriculture - Perennial Bouquets - Veronica
1st - Julie Allen
Senior Floriculture - Perennial Bouquets - Yarrow
1st - Jill Cruz
Senior Floriculture - Perennial Bouquets - All others not listed, specify
1st - Jill Cruz
2nd - Shannon Spencer
Senior Floriculture - Rose Bouquets - Floribunda - Blends
1st - Julie Allen
Senior Floriculture - Rose Bouquets - Floribunda - Other, specify
1st - Julie Allen
Senior Floriculture - Zinnia Bouquets (Large Type) - Lavender and/or Purple
Senior Floriculture - Zinnia Bouquets (Large Type) - Mixed
2nd - Darlene Eller
3rd - Lyn Walk
Senior Floriculture - Zinnia Bouquets (Large Type) - Orange and/or Yellow
2nd - Darlene Eller
Senior Floriculture - Zinnia Bouquets (Small Type) - Orange and Yellow
Senior Floriculture - Zinnia Bouquets (Small Type) - Pastels
2nd - Shirley A Trinca
Senior Floriculture - Small Flower Bouquets - Marigolds, Dwarf
2nd - Darlene Eller
3rd - Jill Cruz
2nd - Shannon Spencer
3rd - Helen Berry
2nd - Shannon Spencer
Senior Floriculture - Small Flower Bouquets - Pinks
Senior Floriculture - Small Flower Bouquets - Snapdragons, dwarf
Senior Floriculture - Small Flower Bouquets - Zinnias, mini-varieties
Senior Floriculture - Small Flower Bouquets - All others not listed, specify
3rd - Darlene Eller
4th - Julie Allen
Senior Floriculture - Fresh Arrangements-First Timer - Country Charm
1st - Shirley A Trinca
2nd - Lesley S Jones
Senior Floriculture - Fresh Arrangements-First Timer - Country Roots and Cowboy Boots
1st - Shirley A Trinca
Senior Floriculture - Fresh Arrangements-Intermediat - Blooms in a Bottle
1st - Jill Cruz
3rd - Lora P Facey
1st - Jill Cruz
1st - Jill Cruz
3rd - Lora P Facey
Senior Floriculture - Fresh Arrangements-Intermediat - Country Roots and Cowboy Boots
1st - Jill Cruz
2nd - Shonda Clark
3rd - Jerlina Sonntag
4th - Julie Allen
Senior Floriculture - Fresh Arrangements-Advanced - Leafy Majesty
1st - Jerlina Sonntag
2nd - Julie Allen
1st - Julie Allen
2nd - Shonda Clark
Senior Floriculture - Fresh Arrangements-Advanced - Country Roots and Cowboy Boots
1st - Julie Allen
3rd - Jerlina Sonntag
Senior Floriculture - Hanging Arrangements - On-the-wall containers
2nd - Darlene Eller
1st - Jerlina Sonntag
Senior Baked Goods - Tricks with a Mix - Cookies
1st - Mary Stidham
3rd - Jessica Morris
Senior Baked Goods - Tricks with a Mix - All other, specify
1st - Shonda Clark
Senior Baked Goods - Low/No Sugar - Cookies
1st - Jennifer Perham
Senior Baked Goods - Breads - Banana
2nd - Jenny Willmett
Senior Baked Goods - Breads - Beer
2nd - Shonda Clark
Senior Baked Goods - Breads - Cheese
1st - Kim Robustellini
2nd - Shonda Clark
1st - Shonda Clark
Senior Baked Goods - Breads - Nut (yeast or baking powder)
2nd - Shonda Clark
Senior Baked Goods - Breads - Whole Wheat, bread machine
2nd - Cloi Rowley
2nd - Shonda Clark
3rd - Cloi Rowley
Senior Baked Goods - Biscuits & Rolls - Baking Powder (plain white)
1st - Katherine Simpson
3rd - Rebecca Sharp
Senior Baked Goods - Biscuits & Rolls - Cinnamon Rolls
2nd - Christine Harris
Senior Baked Goods - Biscuits & Rolls - Muffins, dark flour
2nd - Christine Harris
Senior Baked Goods - Biscuits & Rolls - Muffins, light flour
1st - Kelly Bear
3rd - Carrie Hodgson
Senior Baked Goods - Layer Cakes - Frosted Layer, Chocolate
3rd - Lyn Walk
Senior Baked Goods - Layer Cakes - Frosted Layer, Other
Senior Baked Goods - Decorated Cakes - Cake, Showing the Fair Theme
1st - Stacey Jackson
Senior Baked Goods - Decorated Cakes - Party, All Occasions
1st - Wendy Wallace
Senior Baked Goods - Cakes & Cup Cakes - Banana Nut
Senior Baked Goods - Cakes & Cup Cakes - Carrot
1st - Shonda Clark
Senior Baked Goods - Cakes & Cup Cakes - Lemon
Senior Baked Goods - Cakes & Cup Cakes - Pineapple Upside Down
1st - Katherine Simpson
Senior Baked Goods - Cakes & Cup Cakes - Pound
1st - Kim Robustellini
Senior Baked Goods - Cakes & Cup Cakes - All others not listed
2nd - Rebecca Sharp
Senior Baked Goods - Cookies & Brownies - Butterscotch Brownies
Senior Baked Goods - Cookies & Brownies - Chocolate
Senior Baked Goods - Cookies & Brownies - Chocolate Brownies, unfrosted
2nd - Cloi Rowley
3rd - Sheryl Towne
Senior Baked Goods - Cookies & Brownies - Drop, unfrosted
Senior Baked Goods - Cookies & Brownies - Filled
Senior Baked Goods - Cookies & Brownies - Ginger
Senior Baked Goods - Cookies & Brownies - Ice Box
Senior Baked Goods - Cookies & Brownies - Lemon Squares
Senior Baked Goods - Cookies & Brownies - Made with Honey
Senior Baked Goods - Cookies & Brownies - Oatmeal (plus ingrediant)
3rd - Cloi Rowley
Senior Baked Goods - Cookies & Brownies - Rolled, unfrosted
Senior Baked Goods - Cookies & Brownies - Snickerdoodles
Senior Baked Goods - Cookies & Brownies - Sugar
2nd - Shonda Clark
Senior Baked Goods - Cookies & Brownies - All others not listed
2nd - Kim Robustellini
3rd - Andy Laine
Senior Baked Goods - Pies & Pastries - All others not listed, specify
1st - Katherine Simpson
3rd - Allison Barton
Senior Baked Goods - Confections - Chocolate Fudge, with Nuts
1st - Katherine Simpson
Senior Baked Goods - Confections - English Toffee
1st - Sheryl Towne
Senior Baked Goods - Confections - Peanut Brittle
1st - Jennifer Perham
3rd - Diane Cowley
Senior Baked Goods - Theme Baskets - Theme Basket
3rd - Lyn Walk
Senior Baked Goods - Table Settings - Boot Scootin Hoedown
2nd - Rebecca Fancy
3rd - Jill Cruz
Senior Baked Goods - Table Settings - Dinner in Rome
3rd - Jill Cruz
2nd - Patc Dawson
Senior Preserved Foods - Canned Fruits - Apple
2nd - Cloi Rowley
1st - Penny Aguilar-Garcia
2nd - Rebecca Sharp
1st - Penny Aguilar-Garcia
2nd - Helen Berry
3rd - Alexander Meigs
Senior Preserved Foods - Canned Fruits - Grapes
1st - Penny Aguilar-Garcia
2nd - Alexander Meigs
1st - Penny Aguilar-Garcia
Senior Preserved Foods - Canned Fruits - Peaches, Cling
Senior Preserved Foods - Canned Fruits - Peaches, Freestone
2nd - Cloi Rowley
3rd - Helen Berry
3rd - Helen Berry
Senior Preserved Foods - Canned Fruits - Plums
1st - Penny Aguilar-Garcia
Senior Preserved Foods - Canned Fruits - Rhubarb
3rd - Cloi Rowley
Senior Preserved Foods - Canned Fruits - All others not listed
3rd - Lyn Walk
1st - Penny Aguilar-Garcia
3rd - Mischell McCoy
Senior Preserved Foods - Canned Fruit Syrup - Apricot
1st - Penny Aguilar-Garcia
1st - Penny Aguilar-Garcia
1st - Penny Aguilar-Garcia
1st - Penny Aguilar-Garcia
Senior Preserved Foods - Canned Vegetables - Beets
Senior Preserved Foods - Canned Vegetables - Carrots, whole
2nd - Rebecca Sharp
2nd - Tracy VanVliet
3rd - Rebecca Sharp
2nd - N. Daisy Meyer
3rd - Sheri Testerman
Senior Preserved Foods - Canned Vegetables - Tomatoes, Whole
3rd - Lyn Walk
Senior Preserved Foods - Canned Vegetables - Tomatoes, puree
Senior Preserved Foods - Canned Vegetables - Tomatoes, stewed
1st - Penny Aguilar-Garcia
3rd - Alexander Meigs
3rd - Thomas Doernhoefer
3rd - Jerome Schumacher
1st - Jerome Schumacher
1st - Penny Aguilar-Garcia
3rd - Jerome Schumacher
Senior Preserved Foods - Pickles, Relishes & Sauces - Beans, dill
1st - Penny Aguilar-Garcia
2nd - Rebecca Fancy
3rd - Diane Cowley
1st - Michelle Rush
Senior Preserved Foods - Pickles, Relishes & Sauces - Bread & Butter
1st - Penny Aguilar-Garcia
Senior Preserved Foods - Pickles, Relishes & Sauces - Carrots
1st - Penny Aguilar-Garcia
1st - Tony Walk
3rd - Cloi Rowley
1st - Penny Aguilar-Garcia
1st - Penny Aguilar-Garcia
2nd - Wendy Testerman
3rd - Cloi Rowley
Senior Preserved Foods - Pickles, Relishes & Sauces - India Relish
1st - Penny Aguilar-Garcia
1st - Penny Aguilar-Garcia
3rd - Michol Ann Jervan
Senior Preserved Foods - Pickles, Relishes & Sauces - Onion Pickles
1st - Penny Aguilar-Garcia
1st - Michelle Rush
Senior Preserved Foods - Pickles, Relishes & Sauces - Piccalilli
1st - Penny Aguilar-Garcia
Senior Preserved Foods - Pickles, Relishes & Sauces - Pickles, all other not listed
1st - Wendy Testerman
2nd - Rebecca Sharp
3rd - Penny Aguilar-Garcia
1st - Penny Aguilar-Garcia
2nd - Cloi Rowley
3rd - Liz Schwall
Senior Preserved Foods - Pickles, Relishes & Sauces - Spaghetti sauce
1st - Penny Aguilar-Garcia
3rd - Tammie Schumacher
Senior Preserved Foods - Pickles, Relishes & Sauces - Tomato Catsup
Senior Preserved Foods - Pickles, Relishes & Sauces - Tomato Relish, ripe
1st - Penny Aguilar-Garcia
1st - Penny Aguilar-Garcia
Senior Preserved Foods - Pickles, Relishes & Sauces - Relish, all others not listed
1st - Michelle Rush
2nd - Thomas Doernhoefer
1st - Jenny Willmett
2nd - Tracy VanVliet
3rd - Michelle Rush
Senior Preserved Foods - Jams - Apricot, plain
3rd - Ronald L Pence
1st - Penny Aguilar-Garcia
Senior Preserved Foods - Jams - Apricot-Pineapple
3rd - Helen Berry
Senior Preserved Foods - Jams - Backberry, other
Senior Preserved Foods - Jams - Blackberry, sieved
1st - Kelly Bear
2nd - Helen Berry
Senior Preserved Foods - Jams - Boysenberry
Senior Preserved Foods - Jams - Cherry
1st - Ronald L Pence
3rd - Dennell D Pence
Senior Preserved Foods - Jams - Nectarine
1st - Penny Aguilar-Garcia
Senior Preserved Foods - Jams - Peach, plain
1st - Penny Aguilar-Garcia
3rd - Lyn Walk
1st - Penny Aguilar-Garcia
1st - Penny Aguilar-Garcia
2nd - Helen Berry
1st - Penny Aguilar-Garcia
Senior Preserved Foods - Jams - Pear-Pineapple
1st - Penny Aguilar-Garcia
Senior Preserved Foods - Jams - Plum, dark
1st - Penny Aguilar-Garcia
2nd - Dennell D Pence
1st - Penny Aguilar-Garcia
Senior Preserved Foods - Jams - Raspberry, other
1st - Penny Aguilar-Garcia
Senior Preserved Foods - Jams - Rhubarb
1st - Michelle Rush
Senior Preserved Foods - Jams - Strawberry
3rd - Penny Aguilar-Garcia
Senior Preserved Foods - Jams - All others not listed
1st - Kimber Mullen
3rd - Penny Aguilar-Garcia
3rd - Helen Berry
1st - Penny Aguilar-Garcia
2nd - Erica Kanawyer
Senior Preserved Foods - Jellies - Blackberry
1st - Penny Aguilar-Garcia
Senior Preserved Foods - Jellies - Cherry
1st - Penny Aguilar-Garcia
Senior Preserved Foods - Jellies - Elderberry
3rd - Penny Aguilar-Garcia
Senior Preserved Foods - Jellies - Grape, light
Senior Preserved Foods - Jellies - Jalapeno
1st - Michelle Rush
1st - Penny Aguilar-Garcia
Senior Preserved Foods - Jellies - Plum
1st - Penny Aguilar-Garcia
Senior Preserved Foods - Jellies - Raspberry
1st - Penny Aguilar-Garcia
1st - Penny Aguilar-Garcia
3rd - Alexander Meigs
Senior Preserved Foods - Preserves - Cherry
3rd - Penny Aguilar-Garcia
Senior Preserved Foods - Preserves - Plum
1st - Penny Aguilar-Garcia
Senior Preserved Foods - Preserves - Tomato
1st - Penny Aguilar-Garcia
Senior Preserved Foods - Preserves - All others not listed
1st - Penny Aguilar-Garcia
2nd - Tammie Schumacher
Senior Preserved Foods - Marmalades & Butter - Apple Butter
1st - Clara Church
3rd - Lyn Walk
Senior Preserved Foods - Marmalades & Butter - Apricot Marmalade
1st - Penny Aguilar-Garcia
Senior Preserved Foods - Marmalades & Butter - Orange Marmalade
1st - Penny Aguilar-Garcia
Senior Preserved Foods - Marmalades & Butter - Peach Marmalade
1st - Penny Aguilar-Garcia
3rd - Penny Aguilar-Garcia
1st - Penny Aguilar-Garcia
Senior Preserved Foods - Marmalades & Butter - All others not listed
2nd - Tracy VanVliet
3rd - Penny Aguilar-Garcia
Senior Preserved Foods - Low/No Sugar - All others, specify
3rd - Liz Schwall
Senior Preserved Foods - Infused Vinegars & Oils - Vinegars, herb, specify
1st - Cassie Day
Senior Preserved Foods - Infused Vinegars & Oils - Oils, specify
Senior Preserved Foods - Sr. Preserved Foods Sweepstake - Sr. Preserved Food Sweepstakes
1st - Penny Aguilar-Garcia
2nd - Tracy VanVliet
3rd - Lyn Walk
Senior Clothing & Textiles - Afghans - Crocheted, baby
1st - Joanne Gagner
3rd - Virginia Poeschel
Senior Clothing & Textiles - Afghans - Knitted, baby
2nd - Darlene Sheffield
1st - Darlene Sheffield
2nd - Helen Berry
3rd - Edie Spangle
3rd - Helen Berry
Senior Clothing & Textiles - Afghans - Knitted, multicolor
2nd - Joanne Gagner
Senior Clothing & Textiles - Tablecloth - Crocheted
1st - Joanne Gagner
2nd - Joanne Gagner
1st - Loree Dieckmann
2nd - Lani Bonds
Senior Clothing & Textiles - Tablecloth - All others not listed, specify
1st - Loree Dieckmann
2nd - Lani Bonds
2nd - Kathryn Matthews
3rd - Ann E Hall
Senior Clothing & Textiles - Quilts - Child's, any kind
2nd - Rosa Clingenpeel
Senior Clothing & Textiles - Quilts - Applique
1st - Laura Flett
2nd - Jeanne Welch
3rd - luann McKee
Senior Clothing & Textiles - Quilts - All hand made
Senior Clothing & Textiles - Quilts - All machine made
1st - Donna C Goodland
2nd - Idabel Crowell
3rd - Kathryn Matthews
2nd - Rosa Clingenpeel
3rd - Marieanna Cisar
Senior Clothing & Textiles - Quilts - Made by two or more people
2nd - Marieanna Cisar
3rd - Jeanne Welch
2nd - Helen Blackston
3rd - Selma Schantz
2nd - Helen Berry
Senior Clothing & Textiles - Quilts - Novelty, with no batting
1st - Jill Cruz
3rd - Louise E Parker Gubetta
Senior Clothing & Textiles - Quilted Items - Jacket or Coat
1st - Donna Smith
1st - Judee Warner
3rd - Louise E Parker Gubetta
Senior Clothing & Textiles - Quilted Items - Wall Hanging
3rd - Valerie Chambers
Senior Clothing & Textiles - Quilted Items - All others not listed
Senior Clothing & Textiles - Applique - Wall Hanging
3rd - Marieanna Cisar
Senior Clothing & Textiles - Embroidery - Dish Towel (pair)
1st - Loree Dieckmann
2nd - Lani Bonds
Senior Clothing & Textiles - Embroidery - Embroidery Clothing
1st - Loree Dieckmann
1st - Loree Dieckmann
1st - Loree Dieckmann
2nd - Rebecca Sharp
3rd - Lorraine Kelley
1st - Loree Dieckmann
2nd - Lani Bonds
Senior Clothing & Textiles - Embroidery - All others not listed
2nd - Lani Bonds
Senior Clothing & Textiles - Hand Sewn Clothing - All items, specify
Senior Clothing & Textiles - Counted Cross Stitch - 18 stitches, over 5x7 picture
1st - Barbara Matthews
Senior Clothing & Textiles - Crocheted - Centerpiece, over 14"
1st - Nina Cossey
2nd - Darlene Sheffield
Senior Clothing & Textiles - Crocheted - Child's Sweater
1st - Virginia Poeschel
1st - Christine Gannon
2nd - Rebecca Sharp
1st - Nina Cossey
2nd - Margaret Cena
2nd - Lani Bonds
3rd - Virginia Poeschel
Senior Clothing & Textiles - Crocheted - Hat
1st - Virginia Poeschel
Senior Clothing & Textiles - Crocheted - Infants Set
1st - Virginia Poeschel
2nd - Joanne Gagner
3rd - Frances Theiss
Senior Clothing & Textiles - Crocheted - Pillow
1st - Joanne Gagner
2nd - Joanne Gagner
2nd - Tracy VanVliet
3rd - Virginia Poeschel
3rd - Virginia Poeschel
Senior Clothing & Textiles - Crocheted - Stuffed Animals
Senior Clothing & Textiles - Crocheted - Stuffed Doll/Clown
2nd - Helen Berry
2nd - Lani Bonds
1st - Margaret Cena
2nd - Margaret Cena
3rd - Margaret Cena
1st - Cyndie Lenz
2nd - Cyndie Lenz
1st - Cyndie Lenz
2nd - Cyndie Lenz
Senior Clothing & Textiles - Hand Spun Yarn - Double ply, dyed
1st - Donna Rolph
2nd - Tawanda Farms
2nd - Cyndie Lenz
3rd - Donna Rolph
1st - Cyndie Lenz
2nd - Cyndie Lenz
Senior Clothing & Textiles - Hand Spun Yarn - Single ply, dyed
1st - Cyndie Lenz
1st - Cyndie Lenz
1st - Donna Rolph
2nd - Cyndie Lenz
3rd - Cyndie Lenz
1st - Yolanda Cureno
1st - Nancy C Pfeiffer
Senior Clothing & Textiles - NCWGA Hand Spun Yarn - Double Ply, dyed
1st - Jan McMahon
2nd - Donna Rolph
3rd - Cyndie Lenz
Senior Clothing & Textiles - NCWGA Hand Spun Yarn - Double Ply, natural
1st - Donna Rolph
2nd - Jan McMahon
3rd - Cyndie Lenz
Senior Clothing & Textiles - NCWGA Hand Spun Yarn - Single Ply, dyed
3rd - Cyndie Lenz
1st - Cyndie Lenz
2nd - Donna Rolph
3rd - Becky E Sims
1st - Cyndie Lenz
2nd - Donna Rolph
Senior Clothing & Textiles - NCWGA Hand Spun Articles - Shawl/Scarf
1st - Heidi Jankowski
2nd - Darlene Sheffield
Senior Clothing & Textiles - Hand Knitting - Sweater, Infant
1st - Darlene Sheffield
2nd - Darlene Sheffield
1st - Darlene Sheffield
2nd - Darlene Sheffield
Senior Clothing & Textiles - Hand Knitting - Sweater, man
1st - Margaret Cena
2nd - Heidi Jankowski
1st - Yolanda Cureno
2nd - Heidi Jankowski
3rd - Laura Flett
2nd - Heidi Jankowski
3rd - Laura Flett
Senior Clothing & Textiles - Mixed Media - All items, specify
3rd - Valerie Chambers
3rd - Nora Alderson
1st - Darlene Sheffield
3rd - Joan Doernhoefer
1st - Virginia Poeschel
Senior Clothing & Textiles - Holiday Decorations - Stocking
Senior Clothing & Textiles - Holiday Decorations - Tree Skirts
1st - Loree Dieckmann
2nd - Rebecca Sharp
3rd - Nora Alderson
Senior Clothing & Textiles - Children's Wear, Sewn - Bib
2nd - Lani Bonds
1st - Carrie Hodgson
2nd - Helen Berry
Senior Clothing & Textiles - Children's Wear, Sewn - Dress
1st - Georgie Gehringer
2nd - Lani Bonds
3rd - Carrie Hodgson
Senior Clothing & Textiles - Children's Wear, Sewn - Dress, Todler
1st - Carrie Hodgson
2nd - Alma Benson
Senior Clothing & Textiles - Children's Wear, Sewn - Girl's Outfit (2 or more pcs)
2nd - Lani Bonds
3rd - Carrie Hodgson
2nd - Lani Bonds
Senior Clothing & Textiles - Children's Wear, Sewn - Nightgown
2nd - Lani Bonds
2nd - Helen Berry
2nd - Helen Berry
3rd - Helen Berry
2nd - Lani Bonds
Senior Clothing & Textiles - Children's Wear, Sewn - Pants, Girl's
2nd - Lani Bonds
Senior Clothing & Textiles - Children's Wear, Sewn - Shirt
2nd - Lani Bonds
Senior Clothing & Textiles - Children's Wear, Sewn - Skirt
2nd - Lani Bonds
Senior Clothing & Textiles - Children's Wear, Sewn - Vest
Senior Clothing & Textiles - Children's Wear, Sewn - All others not listed, specify
2nd - Lani Bonds
3rd - Helen Berry
Senior Clothing & Textiles - Women's Wear, Sewn - Dress, casual
1st - Yolanda Cureno
3rd - Helen Berry
2nd - Kathryn Matthews
Senior Clothing & Textiles - Women's Wear, Sewn - Skirt
2nd - Lani Bonds
Senior Clothing & Textiles - Women's Wear, Sewn - Vest
2nd - Lani Bonds
Senior Clothing & Textiles - Women's Wear, Sewn - All others not listed, specify
2nd - Lani Bonds
3rd - Kathleen A Kennedy
3rd - Joan Doernhoefer
Senior Clothing & Textiles - Miscellaneous Sewn Items - Apron
1st - Georgie Gehringer
3rd - Nora Alderson
Senior Clothing & Textiles - Miscellaneous Sewn Items - Costume
2nd - Lani Bonds
2nd - Helen Berry
2nd - Lani Bonds
3rd - Helen Berry
Senior Clothing & Textiles - Miscellaneous Sewn Items - Doll, stuffed over 20"
3rd - Helen Berry
2nd - Lani Bonds
Senior Clothing & Textiles - Miscellaneous Sewn Items - Hoops (must have sewing)
Senior Clothing & Textiles - Miscellaneous Sewn Items - Pillow
2nd - Lani Bonds
2nd - Helen Berry
1st - Melody Kinsey
1st - Cheryl Boerger
2nd - Cheryl Boerger
3rd - Jill Cruz
Senior Clothing & Textiles - Miscellaneous Sewn Items - Table Mats (4)
2nd - Lani Bonds
Senior Clothing & Textiles - Miscellaneous Sewn Items - Towel, Kitchen
3rd - Jill Cruz
Senior Clothing & Textiles - Miscellaneous Sewn Items - All others not listed, specify
1st - Loree Dieckmann
2nd - Lani Bonds
Senior Clothing & Textiles - Special Facilities - Clothing & Textile Sweepstakes
2nd - Helen Berry
Senior Clothing & Textiles - Give Away a Smile - Sewn
2nd - Kathryn Matthews
3rd - Joan Doernhoefer
2nd - Helen Berry
3rd - Joan Doernhoefer
Senior Clothing & Textiles - Give Away a Smile - Other, specify
1st - Victor Medrano
1st - Victor Medrano
1st - Victor Medrano
Senior Fine Arts & Crafts - Beg. Oil & Acrylic - Outdoor with Buildings
1st - Victor Medrano
Senior Fine Arts & Crafts - Beg. Oil & Acrylic - Outdoor without Buildings
1st - Victor Medrano
Senior Fine Arts & Crafts - Beg. Oil & Acrylic - Seascapes
1st - Victor Medrano
Senior Fine Arts & Crafts - Beg. Oil & Acrylic - All others not listed, specify
1st - Victor Medrano
Senior Fine Arts & Crafts - Beg. Water Color or Casein - Outdoor
2nd - Patc Dawson
1st - Marilyn Looney
Senior Fine Arts & Crafts - Beg. Drawing Black & White - Human
1st - Jopdi Deppen
2nd - Jamie Ortega
1st - Marilyn Looney
2nd - Penny A Barnum
1st - Bob Killingsworth
3rd - Patc Dawson
1st - Debra Castro
2nd - Debra Castro
1st - Robert Mossgraber
Senior Fine Arts & Crafts - Adv. Oil & Acrylic - Outdoor with Buildings
1st - Robert Mossgraber
Senior Fine Arts & Crafts - Adv. Oil & Acrylic - Seascapes
2nd - Robert Mossgraber
2nd - Melissa G Franklin
Senior Fine Arts & Crafts - Adv. Oil & Acrylic - All others not listed, specify
1st - Larry Sassarini
1st - Marc J Skeahan
Senior Fine Arts & Crafts - Adv. Drawing Color - Outdoor
Senior Fine Arts & Crafts - Adv. Drawing Color - All others not listed, specify
2nd - Marc J Skeahan
Senior Fine Arts & Crafts - Open Oil & Acrylic - Animal or Marine Life
1st - Lucinda Mattos
2nd - James A Huff
1st - Lucinda Mattos
2nd - Marcia H Armstrong
1st - Darlene Ball
2nd - Darlene Ball
3rd - Sunny Freedman
Senior Fine Arts & Crafts - Open Oil & Acrylic - Outdoor with Buildings
1st - Darlene Ball
1st - Mary C Baron
2nd - Diana Callahan
Senior Fine Arts & Crafts - Open Oil & Acrylic - Seascapes
1st - Sunny Freedman
2nd - Darlene Ball
Senior Fine Arts & Crafts - Open Oil & Acrylic - All others not listed, specify
1st - Donald L Janssen
2nd - Darlene Ball
2nd - Loree Dieckmann
Senior Fine Arts & Crafts - Open Water Color or Casein - Outdoor
1st - Loree Dieckmann
Senior Fine Arts & Crafts - Open Water Color or Casein - Still Life
1st - Loree Dieckmann
2nd - Rita Shaaron Baldridge
Senior Fine Arts & Crafts - Open Drawing Color - Animal or Marine Life
Senior Fine Arts & Crafts - Open Drawing Color - Human
2nd - Judy Barnett
Senior Fine Arts & Crafts - Open Drawing Color - Outdoor
3rd - Robert C Hodges
1st - Sunny Freedman
Senior Fine Arts & Crafts - Open Miscellaneous - Sculpture
1st - Jack B Kirch
1st - Wanda Welbourn
Senior Fine Arts & Crafts - Creative Writing - 16 Line Poem
1st - Wanda Welbourn
2nd - Christina Ordway
Senior Fine Arts & Crafts - Native American Art - All others, specify
3rd - Rita Shaaron Baldridge
2nd - Gene Azparren
2nd - Gene Azparren
1st - Kelly Bear
Senior Fine Arts & Crafts - Holiday Decorations - Christmas Ornaments, 2 or more
3rd - Virginia Poeschel
Senior Fine Arts & Crafts - Holiday Decorations - Christmas Wreath
Senior Fine Arts & Crafts - Holiday Decorations - Christmas, all others, specify
1st - Kelly Bear
Senior Fine Arts & Crafts - Glass Craft - Glass Etching
3rd - Cheryl Boerger
Senior Fine Arts & Crafts - Glass Craft - Windows and Hangings
1st - Cheryl Boerger
Senior Fine Arts & Crafts - Glass Craft - All others not listed
Senior Fine Arts & Crafts - Miscellaneous Crafts - Beadwork
3rd - Jennifer Aseltine
Senior Fine Arts & Crafts - Miscellaneous Crafts - Gift wrapping, any occasion
2nd - Christina Ordway
1st - Joan C Craig
Senior Fine Arts & Crafts - Miscellaneous Crafts - Decoupage
2nd - Deborah Jacobson
2nd - Lani Bonds
Senior Fine Arts & Crafts - Miscellaneous Crafts - Fly Tying
2nd - Darrel Harris
Senior Fine Arts & Crafts - Miscellaneous Crafts - Handmade Jewelry
1st - Jeanne Mandell
2nd - Cyndie Lenz
3rd - Kelly Bear
Senior Fine Arts & Crafts - Miscellaneous Crafts - Handmade Stationary
1st - Jill Cruz
2nd - Christina Ordway
3rd - Jill Cruz
Senior Fine Arts & Crafts - Miscellaneous Crafts - Metal Craft
1st - Cyndie Lenz
1st - Louise Miller
2nd - Louise Miller
Senior Fine Arts & Crafts - Miscellaneous Crafts - Pottery, hand built
1st - Louise Miller
3rd - Patc Dawson
3rd - Louise Miller
1st - Jill Cruz
Senior Fine Arts & Crafts - Miscellaneous Crafts - Stamp Art, greeting cards, etc
3rd - Megan Perdue
Senior Fine Arts & Crafts - Miscellaneous Crafts - Taxidermy and Tanning
2nd - Patc Dawson
3rd - Patc Dawson
Senior Fine Arts & Crafts - Miscellaneous Crafts - Wall Hangings (ready to hang)
1st - Joan C Craig
2nd - Cassey Ensminger
3rd - Jerlina Sonntag
1st - Jill Cruz
2nd - Cheryl Boerger
3rd - Roger Carol
Senior Fine Arts & Crafts - Tole Paintings/Dec. Painting - Rosemaling
2nd - June M DeBuhr
Senior Fine Arts & Crafts - Woodworking - Clocks
1st - Mark Smith
Senior Fine Arts & Crafts - Woodworking - Table Lamps
Senior Fine Arts & Crafts - Woodworking - Wall Plaques
1st - Cheryl Boerger
2nd - Cheryl Boerger
Senior Fine Arts & Crafts - Woodworking - Woodcarving, Relief Carving
1st - Cheryl Boerger
2nd - Cheryl Boerger
3rd - Klaus W Miller
Senior Fine Arts & Crafts - Woodworking - Furniture (large)
1st - John Scharer
Senior Fine Arts & Crafts - Woodworking - All others not listed, specify
3rd - Marc J Skeahan
Senior Fine Arts & Crafts - Models - All others not listed, specify
1st - David Carico
1st - Klaus W Miller
1st - Cassey Ensminger
3rd - Genevieve Henry
Senior Fine Arts & Crafts - Scrap Booking - Family Heritage
1st - Darla Whitney
2nd - Cassey Ensminger
Senior Fine Arts & Crafts - Scrap Booking - Wedding Album
1st - Cassey Ensminger
3rd - Darla Whitney
Senior Fine Arts & Crafts - Scrap Booking - All others not listed
1st - Cassey Ensminger
2nd - Darla Whitney
3rd - Tammy L Luiz
3rd - Diana Willis
1st - Michael Leonard
3rd - Debbie Lind
Senior Fine Arts & Crafts - Special Facilities - All other not listed, specify
1st - Dan Crocker
2nd - Ed Gantt
3rd - Barbara Matthews
Senior Fine Arts & Crafts - Snap Shot Photography - Animal
1st - Jenny Willmett
3rd - Rita Walsh
1st - Jenny Willmett
2nd - Jennifer Gross
3rd - Nadia Scharer
Senior Fine Arts & Crafts - Amater Black/White Non Digital - Abstracts
Senior Fine Arts & Crafts - Amater Black/White Non Digital - Animal
2nd - Penny A Barnum
Senior Fine Arts & Crafts - Amater Black/White Non Digital - Macro Photography
1st - Penny A Barnum
2nd - Rebecca Colla
Senior Fine Arts & Crafts - Amater Black/White Non Digital - All others not listed
1st - Rebecca Colla
3rd - Rita Walsh
1st - Patty Hood
1st - Laura Maddy
2nd - Cassey Ensminger
3rd - Lisa Knoles
1st - Lisa Knoles
2nd - Daniel Best
Senior Fine Arts & Crafts - Amateur Black & White Digital - Scenic Views
1st - Patty Hood
2nd - Kaegan Masson
Senior Fine Arts & Crafts - Amateur Black & White Digital - Country Roots and Cowboy Boots
3rd - Cassey Ensminger
Senior Fine Arts & Crafts - Amateur Black & White Digital - All others not listed
3rd - Lisa Knoles
Senior Fine Arts & Crafts - Amateur Color Non Digital - Action
Senior Fine Arts & Crafts - Amateur Color Non Digital - Animals
1st - Marilyn Vasey
2nd - Sherrie Peery
3rd - Patc Dawson
1st - Penny A Barnum
Senior Fine Arts & Crafts - Amateur Color Non Digital - Candid Shots
1st - Marilyn Looney
2nd - Penny A Barnum
Senior Fine Arts & Crafts - Amateur Color Non Digital - Floral
1st - Marilyn Vasey
2nd - Penny A Barnum
1st - Marilyn Vasey
2nd - Lesley S Jones
Senior Fine Arts & Crafts - Amateur Color Non Digital - Mt. Shasta
1st - Marilyn Vasey
2nd - John Schulz
3rd - Patc Dawson
Senior Fine Arts & Crafts - Amateur Color Non Digital - Seascapes and Marine
1st - Marilyn Vasey
2nd - Lesley S Jones
3rd - Patc Dawson
Senior Fine Arts & Crafts - Amateur Color Non Digital - Sunsets and Sunrises
1st - Marilyn Looney
2nd - Patc Dawson
Senior Fine Arts & Crafts - Amateur Color Non Digital - All others not listed
1st - Marilyn Vasey
2nd - Penny A Barnum
3rd - Lesley S Jones
Senior Fine Arts & Crafts - Amateur Color Digital - Action
1st - Cassey Ensminger
2nd - Roger Carol
Senior Fine Arts & Crafts - Amateur Color Digital - Architecture
1st - Kaegan Masson
1st - Joanne Harvey
3rd - Jennifer Gross
Senior Fine Arts & Crafts - Amateur Color Digital - Computer Enhanced
3rd - Marilyn Vasey
Senior Fine Arts & Crafts - Amateur Color Digital - Macro Photography
1st - Thomas Jackson
2nd - Darlene Eller
3rd - Sarah Gross
1st - Tahnee Torres-King
Senior Fine Arts & Crafts - Amateur Color Digital - Portraits
1st - Jenny Willmett
2nd - Kevin Stensether
3rd - Sarah Gross
Senior Fine Arts & Crafts - Amateur Color Digital - Seascapes and Marine
1st - Tahnee Torres-King
2nd - Patc Dawson
Senior Fine Arts & Crafts - Amateur Color Digital - Sunsets and Sunrises
1st - Patty Hood
2nd - Lori Quillen
3rd - Roger Carol
Senior Fine Arts & Crafts - Amateur Color Digital - Country Roots and Cowboy Boots
Senior Fine Arts & Crafts - Amateur Color Digital - All others not listed
3rd - Tammy L Luiz
Senior Fine Arts & Crafts - Open Black/White Non Digital - Abstracts
2nd - Phyllis Bear
2nd - Phyllis Bear
Senior Fine Arts & Crafts - Open Black/White Non Digital - Scenic Views
1st - Anita E Hennig
2nd - Anita E Hennig
Senior Fine Arts & Crafts - Open Black & White Digital - Abstracts
1st - Cyndie Lenz
1st - Cyndie Lenz
3rd - Danika Carlson
Senior Fine Arts & Crafts - Open Black & White Digital - Macro Photography
1st - Cyndie Lenz
3rd - Cyndie Lenz
3rd - Traci Kivela
Senior Fine Arts & Crafts - Open Black & White Digital - All others not listed
2nd - Maggie Nielsen
3rd - Sherry Coonrod
1st - Laura Lisa Wright
1st - Laura Lisa Wright
2nd - Phyllis Bear
1st - Laura Lisa Wright
Senior Fine Arts & Crafts - Open Color Non Digital - Floral
3rd - Jeffrey F Burger
3rd - Molly Elizabeth
Senior Fine Arts & Crafts - Open Color Non Digital - Mt. Shasta
1st - Laura Lisa Wright
1st - Laura Lisa Wright
Senior Fine Arts & Crafts - Open Color Non Digital - Ranch Life
Senior Fine Arts & Crafts - Open Color Non Digital - Scenic Views
1st - Mary C Baron
2nd - Phyllis Bear
Senior Fine Arts & Crafts - Open Color Non Digital - Seascapes and Marine
1st - Laura Lisa Wright
Senior Fine Arts & Crafts - Open Color Non Digital - Sunsets and Sunrises
3rd - Liz Schwall
Senior Fine Arts & Crafts - Open Color Non Digital - All others not listed
1st - Laura Lisa Wright
2nd - Phyllis Bear
Senior Fine Arts & Crafts - Open Color Digital - Action
2nd - Maggie Nielsen
3rd - Zach Shure
2nd - Phyllis Bear
2nd - Judy Barnett
3rd - Zach Shure
2nd - Maggie Nielsen
Senior Fine Arts & Crafts - Open Color Digital - Computer Enchanced
1st - Brice Martin III
3rd - Cyndie Lenz
Senior Fine Arts & Crafts - Open Color Digital - Floral
1st - Cyndie Lenz
3rd - Brice Martin III
Senior Fine Arts & Crafts - Open Color Digital - Macro Photography
2nd - Phyllis Bear
3rd - Brice Martin III
Senior Fine Arts & Crafts - Open Color Digital - Mt. Shasta
2nd - Cyndie Lenz
3rd - Zach Shure
Senior Fine Arts & Crafts - Open Color Digital - Portraits
2nd - Traci Kivela
Senior Fine Arts & Crafts - Open Color Digital - Ranch Life
2nd - Sherry Coonrod
3rd - Brice Martin III
Senior Fine Arts & Crafts - Open Color Digital - Scenic Views
1st - Brice Martin III
2nd - Cyndie Lenz
Senior Fine Arts & Crafts - Open Color Digital - Seascapes & Marine
1st - Brice Martin III
3rd - Judy Barnett
Senior Fine Arts & Crafts - Open Color Digital - Sunsets and Sunrises
2nd - Zach Shure
3rd - Judy Barnett
Senior Fine Arts & Crafts - Open Color Digital - Country Roots and Cowboy Boots
3rd - Brice Martin III
Senior Fine Arts & Crafts - Open Color Digital - All others not listed
Senior Fine Arts & Crafts - Prof. Black/White Non Digital - Abstracts
Senior Fine Arts & Crafts - Prof. Black/White Non Digital - Animal
1st - Jaime Rose
1st - Amanda Pratt
2nd - Christi Scalera
Senior Fine Arts & Crafts - Prof. Black/White Digital - Macro Photography
1st - Jaime Rose
2nd - Christi Scalera
1st - Jaime Rose
2nd - Christi Scalera
3rd - Amanda Pratt
Senior Fine Arts & Crafts - Prof. Black/White Digital - Country Roots and Cowboy Boots
1st - Christi Scalera
Senior Fine Arts & Crafts - Prof. Black/White Digital - All others not listed
1st - Amanda Pratt
2nd - Jaime Rose
Senior Fine Arts & Crafts - Prof. Color Non Digital - Scenic Views
1st - Wanda Welbourn
Senior Fine Arts & Crafts - Prof. Color Digital - Action
1st - Stanley Krute
2nd - Karrie Ann Shure
3rd - Amanda Pratt
1st - Stanley Krute
2nd - Christi Scalera
3rd - Amanda Pratt
3rd - Wanda Welbourn
Senior Fine Arts & Crafts - Prof. Color Digital - Candid Shots
1st - Kaite Miller
3rd - Karrie Ann Shure
Senior Fine Arts & Crafts - Prof. Color Digital - Computer Enhanced
1st - Christi Scalera
Senior Fine Arts & Crafts - Prof. Color Digital - Floral
1st - Stanley Krute
2nd - Karrie Ann Shure
3rd - Christi Scalera
Senior Fine Arts & Crafts - Prof. Color Digital - Macro Photography
1st - Jaime Rose
2nd - Christi Scalera
3rd - Karrie Ann Shure
2nd - Christi Scalera
Senior Fine Arts & Crafts - Prof. Color Digital - Portraits
1st - Christi Scalera
3rd - Karrie Ann Shure
Senior Fine Arts & Crafts - Prof. Color Digital - Ranch Life
2nd - Stanley Krute
3rd - Amanda Pratt
Senior Fine Arts & Crafts - Prof. Color Digital - Scenic Views
1st - Christi Scalera
2nd - Karrie Ann Shure
1st - Jaime Rose
2nd - Karrie Ann Shure
1st - Jaime Rose
3rd - Karrie Ann Shure
Senior Fine Arts & Crafts - Prof. Color Digital - Country Roots and Cowboy Boots
1st - Amanda Pratt
2nd - Jaime Rose
2nd - Jaime Rose
3rd - Kaite Miller
1st - Chaney L Tidwell
2nd - Emma Gnech
3rd - Sandy McTeer
1st - Cheyenne Grossman
2nd - Kaycie M Tidwell
4th - Kelsey Litz
Junior Horse Show - Gymkhana - Barrel Race (13-17)
1st - Kah'Lena Hayes
3rd - Taylor Gonzalez
Junior Horse Show - Gymkhana - Cali. Speed Barrels 9 & under
1st - Chaney L Tidwell
2nd - Sandy McTeer
3rd - Emma Gnech
Junior Horse Show - Gymkhana - Cali. Speed Barrels (10-12)
1st - Kaycie M Tidwell
2nd - Cheyenne Grossman
4th - Kelsey Litz
1st - Kah'Lena Hayes
3rd - Taylor Gonzalez
Junior Horse Show - Gymkhana - Skill Barrels (9 & under)
1st - Chaney L Tidwell
2nd - Emma Gnech
1st - Kaycie M Tidwell
2nd - Cheyenne Grossman
4th - Kelsey Litz
Junior Horse Show - Gymkhana - Skill Barrels (13-17)
1st - Emily Copeland
3rd - Taylor Gonzalez
1st - Chaney L Tidwell
2nd - Emma Gnech
1st - Kaycie M Tidwell
1st - Emily Copeland
3rd - Taylor Gonzalez
Junior Horse Show - Gymkhana - Bi-Rangle Stake Race 9 & under
1st - Chaney L Tidwell
Junior Horse Show - Gymkhana - Bi-Rangle Stake Race 10-12
1st - Cheyenne Grossman
2nd - Kaycie M Tidwell
Junior Horse Show - Gymkhana - Bi-Rangle Stake Race 13-17
1st - Kah'Lena Hayes
Junior Horse Show - Gymkhana - Single Stake Race 9 & under
1st - Chaney L Tidwell
1st - Cheyenne Grossman
2nd - Kaycie M Tidwell
4th - Kelsey Litz
1st - Kah'Lena Hayes
3rd - Taylor Gonzalez
2nd - Breanna Forrester
3rd - Emma Gnech
Junior Horse Show - Performance Classes - Showmanship (10-12)
1st - Megan Hassel
3rd - Taylor Ann Broomell
4th - Kelsey Litz
1st - Nicole Cowley
2nd - Kelly S Carter
5th - Taylor Gonzalez
Junior Horse Show - Performance Classes - Lead Line 6 & under
1st - Carson Hayes
1st - Peyton Wood
1st - Logan McKnight
Junior Horse Show - Performance Classes - Hunter Under Saddle 9 & under
2nd - Hanna Gnech
3rd - Emma Gnech
4th - Breanna Forrester
1st - Megan Hassel
3rd - Madison Beltramo
Junior Horse Show - Performance Classes - Hunter Under Saddle (13-17)
1st - Nicole Cowley
2nd - Hanna Gnech
3rd - Sandy McTeer
4th - Breanna Forrester
Junior Horse Show - Performance Classes - Hunt Seat Equitation (10-12)
1st - Madison Beltramo
2nd - Kaycie M Tidwell
4th - Kelsey Litz
Junior Horse Show - Performance Classes - Hunt Seat Equitation (13-17)
1st - Emily Copeland
2nd - Nicole Cowley
Junior Horse Show - Performance Classes - West. Pleasure Mounts W/T
2nd - Emma Gnech
4th - Hanna Gnech
1st - Megan Hassel
5th - Taylor Ann Broomell
1st - Nicole Cowley
3rd - Emma Gnech
4th - Breanna Forrester
Junior Horse Show - Performance Classes - Western Horsemanship 10-12
1st - Megan Hassel
4th - Kelsey Litz
5th - Taylor Ann Broomell
Junior Horse Show - Performance Classes - Western Horsemanship 13-17
1st - Kah'Lena Hayes
2nd - Nicole Cowley
Junior Horse Show - Performance Classes - Trail Horses W/T
1st - Breanna Forrester
2nd - Hanna Gnech
3rd - Emma Gnech
1st - Megan Hassel
2nd - Kaycie M Tidwell
3rd - Cassie Day
4th - Kelsey Litz
Junior Horse Show - Performance Classes - Trail Horses 13-17
1st - Nicole Cowley
2nd - Hanna Gnech
1st - Megan Hassel
4th - Madison Beltramo
Junior Horse Show - Performance Classes - Bareback Horsemanship 13-17
1st - Kah'Lena Hayes
Junior Feature Booths - Feature Exhibits, FFA - Agricultural or FFA Booth
Junior Feature Booths - Feature Exhibits, 4-H - Agriculture or 4-H Booths
2nd - Etna 4H
3rd - Grenada 4-H
Junior Beef - All Breeds Judged Together - Female, Junior Yearling
4th - Keri Luiz
1st - Clara Jochim
2nd - Cody Brown
3rd - Haylee Brown
Junior Beef - All Breeds Judged Together - Bulls, Junior Yearling
1st - Mackenzie Allen
2nd - Keri Luiz
1st - Madison Beltramo
1st - Clara Jochim
2nd - Nicole Harris
Junior Beef - Single Market Beef - Steer- 1,050 to 1,400 lbs
1st - Tessa Burrone
1st - Jared Turner
1st - Tara Burrone
1st - Renee Finley
1st - Larry Lampert
1st - Steve Lampert
1st - Cody Burch
1st - Danci L Burch
1st - Dalton B Cash
1st - Kayla Stonier
1st - Jessica Eiler
1st - Katie Eiler
1st - Preston Munson
1st - Preston Munson
1st - Tyler Murphy
1st - Tyler Murphy
1st - Danielle Eiler
1st - Kent Johnson
1st - Chase Mercier
1st - Josh Scala
1st - Jack Sweet
1st - Kaycie M Tidwell
1st - Keith Lipke
1st - Mackenzie Allen
1st - Grant Cowley
1st - Dustin Jochim
1st - Russell Sweet
Junior Beef - Beef Showmanship - Senior Advanced (16-19)
3rd - Jaylene Scott
4th - Kristina D Billingsley
Junior Beef - Beef Showmanship - Beginner (9-10)
1st - Kaycie M Tidwell
2nd - Tania Burrone
4th - Brittany Bray
Junior Beef - Beef Showmanship - Beginner (11-12)
1st - Tara Burrone
3rd - Austin Dowse
5th - Renee Finley
Junior Beef - Beef Showmanship - Junior Advanced (13-15)
2nd - Kelsey Stonier
Junior Dairy Cattle - Junior Dairy Cattle - Females, Junior Calf
2nd - Carrie Scott
3rd - Casey Scott
Junior Dairy Cattle - Junior Dairy Cattle - Females, Senior Calf
1st - Casey Scott
2nd - Carrie Scott
Junior Dairy Cattle - Junior Dairy Cattle - Females, Junior Yearling
2nd - Casey Scott
Junior Dairy Cattle - Junior Dairy Cattle - Females, 2 years, under 3
1st - Kimberly Varga
2nd - Keri Luiz
Junior Dairy Cattle - Junior Dairy Cattle - Females, 3 Years and over
1st - Casey Scott
2nd - Carrie Scott
Junior Dairy Cattle - All Breeds Judged Together - Bred Dairy Heifer (Feb. 8, 06)
1st - McKenzie Varga
1st - Amanda Yates
1st - Matthew Jochim
Junior Dairy Cattle - Dairy Cattle Showmanship - Senior Advanced (16-19)
2nd - Casey Scott
3rd - Keri Luiz
4th - Amanda Yates
Junior Dairy Cattle - Dairy Cattle Showmanship - Beginner (9-12)
1st - Matthew Jochim
Junior Swine - Single Market Swine - Market Hogs, 215 to 280 lbs
1st - Delaney Black
1st - Colton Bertolucci
1st - Taylor M Brown
1st - Cassie Machado
1st - Jasmine R Bigham
1st - Brian Colla
1st - Eric Dowling
1st - Jennifer Hanes
1st - Brit March
1st - Drew Pindell
1st - Emily Travis
1st - Jace Cramer
1st - Hunter Dixon
1st - Mason Dixon
1st - Angelee Dowling
1st - Darby Hanna
1st - Henry Hanna
1st - Henry Sutter
1st - Zachary Hansen
1st - Jason Z Robertson
1st - Heather Gamache
1st - Marissa Gamache
1st - Ashton Vaughan
1st - Sam Wallace
1st - Jacob Wyatt
1st - Julianne Zenkus
1st - Catie Allen
1st - Megan Dean
1st - Ashley Bucher
1st - Tanner Lange
1st - Tiffany Lange
1st - Emily Parry
1st - Ryan D Parry
1st - Joshua Hall
1st - Cody Hamilton
1st - Joseph Wilson
1st - Ty Bradford
1st - Emma Iannios
1st - Abby Journey
1st - Travis Parry
1st - Becky L Travis
1st - Trey Bradford
1st - Tarron Branson
1st - Luke Schwall
1st - Nicole Cowley
1st - Erica Pellizzer
1st - Courtlyn Rice
1st - Anthony Rifenburg
1st - Noah Rifenburg
1st - Travis Sutter
1st - Chad Wilhite
1st - Rebecca Wilhite
1st - Austin Joling
1st - Melinda Rainey
1st - Savanna Reynolds
1st - Jessica Arellano
1st - Casey Scott
1st - Haley Weldon
2nd - Alana Hall
Junior Swine - Swine Showmanship - Senior Advanced (16-19)
2nd - Alana Hall
3rd - Casey Scott
4th - Joshua Hall
5th - Abigail L Travis
2nd - Mason Justice
3rd - Savanna Reynolds
5th - Megan Dean
Junior Swine - Swine Showmanship - Beginner (11-12)
3rd - Courtlyn Rice
5th - Hunter Dixon
Junior Swine - Swine Showmanship - Junior Advanced (13-15)
1st - Ty Bradford
4th - Trey Bradford
5th - Anthony Rifenburg
Junior Sheep - Dorest - Rams, Yearling Ram
1st - Aimee Canavan
1st - Aimee Canavan
1st - Aimee Canavan
Junior Sheep - Dorest - Ewes, Yearling Ewe
1st - Aimee Canavan
Junior Sheep - Dorest - Ewes, Pair of Yearling Ewes
1st - Aimee Canavan
1st - Aimee Canavan
Junior Sheep - Dorest - Ewes, Pair of Ewe Lambs
1st - Aimee Canavan
Junior Sheep - Dorest - Flock
1st - Aimee Canavan
Junior Sheep - Dorest - Get of Sire
1st - Aimee Canavan
Junior Sheep - Dorest - Young Flock
1st - Aimee Canavan
Junior Sheep - All Other Meat Breeds - Rams, Yearling Ram
1st - Andrea Canavan
Junior Sheep - All Other Meat Breeds - Rams, Ram Lamb
1st - Andrea Canavan
1st - Andrea Canavan
Junior Sheep - All Other Meat Breeds - Ewes, Yearling Ewe
1st - Kimberly Varga
1st - Andrea Canavan
Junior Sheep - All Other Meat Breeds - Ewes, Ewe Lamb
1st - Harlee McEwen
1st - Andrea Canavan
Junior Sheep - All Other Meat Breeds - Flock
1st - Andrea Canavan
Junior Sheep - All Other Meat Breeds - Get of Sire
1st - Andrea Canavan
1st - Andrea Canavan
2nd - Dusti Luiz
Junior Sheep - Natrual Colored Sheep - Yearling Lamb
2nd - Tristan Burns-Edel
Junior Sheep - Natrual Colored Sheep - Pair of Ram Lambs
Junior Sheep - Natrual Colored Sheep - Yearling Ewes
Junior Sheep - Natrual Colored Sheep - Pair of Yearling Ewes
1st - Haelee Spencer
2nd - Tristan Burns-Edel
3rd - Tristan Burns-Edel
Junior Sheep - Natrual Colored Sheep - Pair of Ewe Lambs
Junior Sheep - Natrual Colored Sheep - Get of Sire
5th - Edward Freeman
4th - Emily A Smith
5th - Carrie Scott
Junior Sheep - Market Lambs - Wether/Ewe Lambs 110-160 lbs
1st - Tristan Branson
1st - Ben Morris
1st - Gabbi Maddox
1st - Jacob Sandahl
1st - Lena Fogle
1st - Lena Fogle
1st - Matthew Jespersen
1st - Ashton Weed
1st - Ashton Weed
1st - Tyler Fahrney
1st - Trevor Fiock
1st - Molly Greenfield
1st - Molly Greenfield
1st - Brookelyn Hubbard
1st - David Jespersen
1st - Jarett Kinkey
1st - Skyler McNeal
1st - Rebecca Reynolds
1st - Rebecca Reynolds
1st - Tiana Besoain
1st - Amanda Stout
1st - Lacey Jackson
1st - Harlee McEwen
1st - Alexis Spencer
1st - Alexis Spencer
1st - Matthew Jochim
1st - Matthew Jochim
1st - Blair Barber
1st - Blair Barber
1st - Kalina Betts
1st - Kalina Betts
1st - Briana Gage
1st - Shelby Joling
1st - Haelee Spencer
Junior Sheep - NCWGA Medium/Fine Wools - Yearling Ram
2nd - Tristan Burns-Edel
3rd - Tristan Burns-Edel
Junior Sheep - NCWGA Medium/Fine Wools - Pair Ram Lambs
Junior Sheep - NCWGA Medium/Fine Wools - Yearling Ewe
3rd - Kiena Sanders
4th - Kiena Sanders
Junior Sheep - NCWGA Medium/Fine Wools - Pair Yearling Ewes
Junior Sheep - NCWGA Medium/Fine Wools - Ewe Lamb
1st - Haelee Spencer
2nd - Tristan Burns-Edel
3rd - Tristan Burns-Edel
4th - Camille Gordon
Junior Sheep - NCWGA Medium/Fine Wools - Pair Ewe Lambs
Junior Sheep - NCWGA Medium/Fine Wools - Get of Sire
Junior Sheep - NCWGA Medium/Fine Wools - Flock
1st - Kalina Betts
2nd - Carrie Scott
3rd - Jaylene Scott
4th - David Jespersen
5th - Karlee Andrighetto
Junior Sheep - Sheep Showmanship - Beginner (9-10)
4th - Dusti Luiz
5th - Emily A Smith
Junior Sheep - Sheep Showmanship - Beginner (11-12)
3rd - Jacob Sandahl
4th - Ben Morris
5th - Rebecca Reynolds
Junior Sheep - Sheep Showmanship - Junior Advanced (13-15)
1st - Haelee Spencer
3rd - Ashton Weed
Junior Dairy Goats - All Breeds - Milkers 3 Years & Older
2nd - Carrie Scott
3rd - Casey Scott
2nd - Carrie Scott
3rd - Casey Scott
Junior Dairy Goats - All Breeds - Dry Yearlings
2nd - Carrie Scott
3rd - Carrie Scott
Junior Dairy Goats - All Breeds - Senior Doe Kid
2nd - Casey Scott
1st - Casey Scott
2nd - Carrie Scott
3rd - Carrie Scott
2nd - Carrie Scott
Junior Dairy Goats - Goat Showmanship - Senior Advanced (16-19)
1st - Casey Scott
2nd - Carrie Scott
Junior Poultry - Utility Chickens - Hen, over 1 year
1st - Raylene Bator
1st - Nonna Simmons
Junior Poultry - Large Poultry - Cockerel, under 1 year
1st - Will Morris
2nd - Kaylee Freedman
3rd - Howard Gregg
Junior Poultry - Large Poultry - Pullet, under 1 year
1st - Meri Krier
2nd - Kaylee Freedman
Junior Poultry - Bantams - Cock, over 1 year
2nd - Jessica G Hamaker
3rd - Brian Sampson
1st - Brian Sampson
2nd - Jessica G Hamaker
3rd - Brian Sampson
Junior Poultry - Bantams - Cockerel, under 1 year
1st - Zoe J Benson
1st - Zoe J Benson
Junior Poultry - Meat Pen - Poultry Meat Pen
1st - Gabriella A Riehm
1st - Gabriella A Riehm
1st - Michael J Riehm
1st - Jeffrey Kanawyer
1st - Jeffrey Kanawyer
1st - Brian Sampson
1st - Brian Sampson
1st - Brian Sampson
2nd - Ashton Weed
Junior Poultry - Poultry Showmanship - Junior Advanced (11-13)
1st - Matthew Jochim
2nd - Lilli Krier
4th - Cassie Day
Junior Poultry - Poultry Showmanship - Beginner (9-10)
1st - Meri Krier
1st - Lacey Jackson
2nd - Michael J Riehm
4th - Madison Erpelding
5th - Anya Ireson-Janke
Junior Poultry - Poultry Showmanship - Primary (5-8 yrs)
1st - Zoe J Benson
2nd - Will Morris
Junior Rabbits - Meat Pen - Three Rabbits (judged alive)
1st - Justin Rock
1st - Lacey Jackson
1st - Justin Rock
3rd - Garrett Beck
5th - Garrett Beck
Junior Rabbits - Four Class Rabbits - Dutch
1st - Abigail Eadie
Junior Rabbits - Four Class Rabbits - Holland Lop
1st - Nonna Simmons
1st - Emily Dienger
1st - Lacey Jackson
1st - Lacey Jackson
1st - Lacey Jackson
1st - Lacey Jackson
1st - Lacey Jackson
1st - Lacey Jackson
2nd - Katlyn Mechling
2nd - Lacey Jackson
2nd - Lacey Jackson
2nd - Lacey Jackson
5th - Mikayla Duchi
5th - Mikayla Duchi
Junior Rabbits - Four Class Rabbits - Mini Rex
1st - Danci L Burch
Junior Rabbits - Six Class Rabbits - Californian
1st - Justin Rock
2nd - Justin Rock
3rd - Garrett Beck
1st - Joellen Evans
Junior Rabbits - Six Class Rabbits - All other breeds, specify
1st - Raylene Bator
1st - Raylene Bator
1st - Raylene Bator
1st - Raylene Bator
1st - Raylene Bator
Junior Rabbits - Netherland Dwarf - Junior Buck
1st - Michael J Riehm
1st - Jessica G Hamaker
1st - Cameron Dienger
1st - Zoey Walsh
1st - Lacey Jackson
1st - Lacey Jackson
Junior Rabbits - Netherland Dwarf - Senior Doe
1st - Lacey Jackson
Junior Rabbits - Rabbit Showmanship - Senior Advanced (14-19)
1st - Jessica G Hamaker
2nd - Lacey Jackson
3rd - Gabriella A Riehm
4th - Danci L Burch
5th - Ali Evans
Junior Rabbits - Rabbit Showmanship - Junior Advanced (11-13)
1st - Gabriella A Riehm
2nd - Lacey Jackson
3rd - Raylene Bator
Junior Rabbits - Rabbit Showmanship - Beginner (9-10)
1st - Lacey Jackson
2nd - Madison A Young
3rd - Michael J Riehm
1st - Raylene Bator
1st - Raylene Bator
1st - Jessica G Hamaker
1st - Jessica G Hamaker
Junior Cavy - Cavies - American
1st - Raylene Bator
1st - Raylene Bator
1st - Ryan J Romero
1st - Lacey Jackson
1st - Lacey Jackson
Junior Cavy - Cavies - Satin
Junior Cavy - Cavies - Teddy
1st - Nonna Simmons
Junior Cavy - Cavies - All other breeds, specify
1st - Jessica G Hamaker
1st - Jessica G Hamaker
Junior Cavy - Cavy Showmanship - Senior Advanced (14-19)
1st - Jessica G Hamaker
3rd - Alexander Meigs
Junior Cavy - Cavy Showmanship - Primary (5-8 yrs)
Primary Agriculture - Grown Vegetables - Small Size (potato,carrot,etc)
1st - Thomas Rowley
3rd - Jaymes Rowley
Primary Agriculture - Grown Vegetables - All others not listed
2nd - Grant Walker
1st - Blair Barber
Junior Agriculture - Harvest Baskets - Gardener's Delight
2nd - Blair Barber
1st - Kyra Beane
2nd - Blair Barber
3rd - Emily A Smith
Junior Agriculture - Fruit & Pod Vegetables - Peppers, Bell-5
1st - Angelee Dowling
2nd - Blair Barber
Junior Agriculture - Fruit & Pod Vegetables - Tomatoes, Miniature-10
2nd - Alexander Meigs
Junior Agriculture - Fruit & Pod Vegetables - Tomatoes, regular or market-5
3rd - Angelee Dowling
1st - Kyra Beane
2nd - Blair Barber
3rd - Alexander Meigs
Junior Agriculture - Leafy & Stem Vegetables - Cabbage-1 head
2nd - Lacey Jackson
3rd - Alexander Meigs
Junior Agriculture - Leafy & Stem Vegetables - Corn- 5 ears (un-shucked)
Junior Agriculture - Leafy & Stem Vegetables - All others not listed, specify
Junior Agriculture - Root, Bulb & Tuber Vegetable - Beets - 1 bunch
1st - Angelee Dowling
1st - Lacey Jackson
3rd - Blair Barber
Junior Agriculture - Root, Bulb & Tuber Vegetable - Carrots - 1 bunch
1st - Emily A Smith
1st - Lacey Jackson
3rd - Blair Barber
1st - Angelee Dowling
1st - Cole Jackson
2nd - Blair Barber
1st - Cole Jackson
1st - Lacey Jackson
2nd - Emily A Smith
2nd - Alexis Spencer
3rd - Blair Barber
Junior Agriculture - Root, Bulb & Tuber Vegetable - All others not listed, specify
1st - Rebekah Kimball
1st - Alexis Spencer
Junior Agriculture - Vine Crops - Cucumbers, pickling-3
1st - Breann Creager
Junior Agriculture - Vine Crops - Cucumbers, slicing-3
2nd - Blair Barber
Junior Agriculture - Vine Crops - Squash, bakers-1
1st - Meri Krier
1st - Jeffrey Kanawyer
2nd - Blair Barber
Junior Agriculture - Vine Crops - Squash, other table-3
1st - Alexis Spencer
2nd - Blair Barber
Junior Agriculture - Vine Crops - Squash, zucchini-3
1st - Emily A Smith
1st - Breann Creager
1st - Blair Barber
1st - Jeffrey Kanawyer
2nd - Alexis Spencer
Junior Agriculture - Vine Crops - All others not listed, specify
1st - Kyra Beane
Junior Agriculture - Decorated Vegetables - Large Size (Pumkin,squash,etc)
1st - Kyra Beane
2nd - Alexis Spencer
3rd - Rebekah Kimball
1st - Rebekah Kimball
1st - Alexis Spencer
3rd - Michael J Riehm
Junior Agriculture - NCWGA Medium/Fine Wools - Natural Colored Ram
Junior Agriculture - NCWGA Medium/Fine Wools - Natural Colored Ewe
1st - Haelee Spencer
Primary Clothing & Textiles - Silly Stuffed Socks - Silly Stuffed Sock
1st - Mary Kimball
1st - Sarah Perham
1st - Isabella Ragan
1st - Madelyn Ragan
2nd - Rachel Kimball
Primary Clothing & Textiles - Sewing - Wearable Items
1st - Rylee Apodaca
1st - Mary Kimball
Primary Clothing & Textiles - Sewing - Non-Wearable Items
1st - Madelyn Ragan
2nd - Lily Preszler
1st - Kimbery Axton
1st - Kimbery Axton
Junior Clothing & Text/Home F - Beginning Sewing - Wearable or Single Clothing
1st - Kimbery Axton
2nd - Trinity Apodaca
2nd - Emily A Smith
3rd - Emily A Smith
1st - Gabriella A Riehm
Junior Clothing & Text/Home F - Intermediate Sewing - Wearable or Single Clothing
1st - Gabriella A Riehm
1st - Hannah Stuard
1st - Cassie Day
1st - Lacey Jackson
1st - Courtlyn Rice
2nd - Lacey Jackson
Junior Clothing & Text/Home F - Advanced Sewing - Wearable or Single Clothing
Junior Clothing & Text/Home F - Wearable Needlework - Single Item
1st - Rebekah Kimball
1st - Rebekah Kimball
1st - Lacey Jackson
1st - Zoey Walsh
1st - Rebekah Kimball
1st - Rebekah Kimball
1st - Brianna McCoy
Junior Clothing & Text/Home F - Handmade & Machine Sewn Items - Purses
Junior Clothing & Text/Home F - Handmade & Machine Sewn Items - Quilt (made by one person)
1st - Lacey Jackson
3rd - Marina Sanchez
Junior Clothing & Text/Home F - Handmade & Machine Sewn Items - Quilt
Junior Clothing & Text/Home F - Handmade & Machine Sewn Items - Tote Bag
Junior Clothing & Text/Home F - Handmade & Machine Sewn Items - Recycled Items
1st - Gabriella A Riehm
Junior Clothing & Text/Home F - Handmade & Machine Sewn Items - All others not listed
1st - Kimbery Axton
2nd - Kristine Young
2nd - Courtlyn Rice
1st - Kayla Perham
Junior Clothing & Text/Home F - Intermediate Home Furnishings - Picture or Wall Hanging
1st - Amiee Bortolussi
1st - Kayla Perham
1st - Kristine Young
Junior Clothing & Text/Home F - Silly Stuffed Socks - Intermediate
1st - Danni R Bonnell
1st - Rebekah Kimball
Junior Clothing & Text/Home F - Give Away a Smile - Sewn
Junior Clothing & Text/Home F - Give Away a Smile - Other, specify
1st - Cody Burch
1st - Danci L Burch
1st - Sarah Perham
1st - Coleson J Rice
Primary Baked Foods - Primary Baked Foods - Breads, any kind
1st - Rylee Apodaca
1st - Coleson J Rice
1st - Isabelle Goyeneche
1st - Nicholas Goyeneche
2nd - Rylee Apodaca
Primary Baked Foods - Primary Baked Foods - Muffins or Cupcakes
1st - Clara Graham
1st - Zoe J Benson
Primary Baked Foods - Marshmallow Sculptures - Animal
1st - Hunter Axton
1st - Sarah Perham
2nd - Eva Axton
1st - Sarah Perham
1st - Kaedon Robustellini
2nd - Rachel Kimball
1st - Kayla Perham
1st - Ashton Vaughan
1st - Emily A Smith
2nd - Trinity Apodaca
Junior Baked Foods - Beginning Foods - Bar Cookies
1st - Kayla Perham
1st - Emily A Smith
Junior Baked Foods - Beginning Foods - Drop, rolled or shaped Cookies
1st - Marissa Budesilich
1st - Kayla Perham
1st - Emily A Smith
2nd - Katie Stensether
1st - Kimbery Axton
2nd - Kayla Perham
Junior Baked Foods - Beginning Foods - Candy
2nd - Kayla Perham
Junior Baked Foods - Intermediate Foods - Bread or Rolls
1st - Lacey Jackson
Junior Baked Foods - Intermediate Foods - Quick Bread
1st - Courtlyn Rice
2nd - Abigail Eadie
Junior Baked Foods - Intermediate Foods - Bar Cookies
1st - Lacey Jackson
1st - Breann Creager
2nd - Abby Whipple
2nd - Courtlyn Rice
Junior Baked Foods - Intermediate Foods - Cookies in a Jar
1st - Gabriella A Riehm
Junior Baked Foods - Intermediate Foods - Cakes
1st - Raylene Bator
1st - Brianna McCoy
1st - Abby Whipple
1st - Kimbery Axton
1st - Cassie Day
2nd - Victoria Capps
2nd - Lacey Jackson
1st - Lacey Jackson
1st - Kayla Perham
Junior Baked Foods - Other Foods - Marshmallow Sculpture
1st - Kimbery Axton
1st - Hannah Lowery
1st - Kayla Perham
1st - Tatiyanna Salters
1st - Angelee Dowling
1st - Gabriella A Riehm
Junior Baked Foods - Tricks with a Mix - Beginner
1st - Kayla Perham
1st - Rebekah Kimball
1st - Kaleigh Novello
1st - Jenny Rickey
1st - Gabriella A Riehm
Junior Baked Foods - Tricks with a Mix - Advanced
1st - Zoey Walsh
2nd - Nicole Harris
Junior Baked Foods - Theme Baskets - Theme Basket
1st - Kayla Perham
1st - Alexis Spencer
1st - Emily Drageset
Junior Baked Foods - Table Settings - Under the Big Top
1st - Danni R Bonnell
2nd - Kaleigh Novello
Junior Baked Foods - Table Settings - Dinner at Hogwarts
1st - Kaleigh Novello
2nd - Frank Garcia
1st - Frank Garcia
2nd - Alexander Meigs
Junior Preserved Foods - Canned Fruits & Juices - Peaches
2nd - Frank Garcia
Junior Preserved Foods - Canned Fruits & Juices - All others not listed, specify
1st - Luke Schwall
Junior Preserved Foods - Jams & Marmalades - Apricot
1st - Frank Garcia
Junior Preserved Foods - Jams & Marmalades - Blackberry
1st - Frank Garcia
2nd - Alexander Meigs
Junior Preserved Foods - Jams & Marmalades - Strawberry
1st - Frank Garcia
3rd - Alexander Meigs
Junior Preserved Foods - Jams & Marmalades - All others not listed, specify
1st - Frank Garcia
2nd - Anna Beane
Junior Preserved Foods - Pickles & Relishes - Dill Pickles
3rd - Alexander Meigs
Junior Preserved Foods - Pickles & Relishes - Sweet Pickles
Junior Preserved Foods - Pickles & Relishes - Bread and Butter
1st - Abby Whipple
Junior Preserved Foods - Pickles & Relishes - Sweet Relish
2nd - Alexander Meigs
Primary Arts & Crafts - Miscellaneous Arts - Drawing, Black&white Dry Media
1st - Rylee Apodaca
1st - Braeden Craddock
1st - Bryen Gamache
1st - Rylee Martin
1st - William Silberberger
1st - Eric Young
2nd - Bo Owen
2nd - Leah Owen
3rd - Desiree Knight
3rd - Joshua Lee
3rd - Jaiden McKnight
3rd - Faith Parker
3rd - Hayden W Parkinson
3rd - Coleson J Rice
Primary Arts & Crafts - Miscellaneous Arts - Drawing, crayon
1st - Katie Black
1st - Kayla Brown
1st - Isabelle Hale
1st - Maddie Himbert
1st - Mary Kimball
1st - Lindsey Marshall
1st - Rylee Martin
1st - Neva Owen
1st - Lily Preszler
1st - Madelyn Ragan
2nd - Koltin Foster
2nd - Isiah Himbert
2nd - April Hughes
2nd - Dallas Lambert
2nd - Jaiden McKnight
2nd - Bo Owen
2nd - Faith Parker
2nd - Isabella Ragan
2nd - William Silberberger
2nd - Alivia Stillman
2nd - Cade Wilmer
3rd - Reagan V Bonnell-Liddick
3rd - Jaymes Rowley
Primary Arts & Crafts - Miscellaneous Arts - Crayon coloring pages
1st - Mary Kimball
3rd - Reagan V Bonnell-Liddick
Primary Arts & Crafts - Miscellaneous Arts - Painting, Oil and Acrylic
1st - Rachel Kimball
3rd - Reagan V Bonnell-Liddick
3rd - Mary Kimball
1st - Maddie Himbert
1st - Mary Kimball
1st - Adam Miller
1st - Neva Owen
1st - Faith Parker
2nd - Kaydance Black
2nd - Jessica Burch
2nd - Rachel Kimball
2nd - Lindsey Marshall
2nd - Jaiden McKnight
2nd - Hayden W Parkinson
2nd - Lily Preszler
2nd - Alivia Stillman
3rd - Abbi Alvarez
3rd - Bo Owen
3rd - Alex Whipple
3rd - Grace O'Brien
Primary Arts & Crafts - Miscellaneous Arts - Painting/Drawing, Mixed Media
1st - Katie Black
1st - Maddie Himbert
1st - Mary Kimball
1st - Neva Owen
1st - Faith Parker
1st - Karli Reynolds
2nd - Rachel Kimball
2nd - Hayden W Parkinson
3rd - Abbi Alvarez
3rd - Rylee Apodaca
3rd - Lindsey Marshall
1st - Mary Kimball
Primary Arts & Crafts - Miscellaneous Arts - All others not listed, specify
1st - Sarah Perham
1st - Myra Whipple
2nd - Rylee Apodaca
3rd - Clara Graham
3rd - Hunter Harris
Primary Arts & Crafts - Miscellaneous Crafts - Ceramics
1st - Caitlin Rogers
1st - Eric Young
Primary Arts & Crafts - Miscellaneous Crafts - Snapshot Photograph, digital
1st - Mary Kimball
1st - Rachel Kimball
2nd - Jessica Burch
2nd - Sarah Perham
Primary Arts & Crafts - Miscellaneous Crafts - Decorated Lightbulb
1st - Jessica Burch
2nd - Rachel Kimball
3rd - Mary Kimball
Primary Arts & Crafts - Miscellaneous Crafts - All others not listed, specify
1st - Lily Preszler
1st - Myra Whipple
3rd - Kayla Brown
3rd - Nicholas Stensether
Junior Arts & Crafts/Vo-Ed - Vo-Ed Woodworking - Animals or Figurine,non-carved
2nd - Tarron Branson
3rd - Brianna McCoy
Junior Arts & Crafts/Vo-Ed - Vo-Ed Woodworking - Birdhouse
1st - Tanner Larsen
2nd - Tarron Branson
3rd - Brianna McCoy
1st - Kolten Akana
2nd - Tanner Larsen
3rd - Rebekah Kimball
Junior Arts & Crafts/Vo-Ed - Vo-Ed Woodworking - Chests
3rd - Brian Sampson
1st - Trevor Lemos
2nd - Danci L Burch
2nd - Skyler McNeal
Junior Arts & Crafts/Vo-Ed - Oil & Acrylic - Painting, Age 9-11
1st - Sara Andrus
1st - Samuel Preszler
3rd - Sydnie Theiss
Junior Arts & Crafts/Vo-Ed - Oil & Acrylic - Painting, Age 16-19
1st - Autumn Austin
1st - Kaylee Freedman
Junior Arts & Crafts/Vo-Ed - Water Color or Tempera - Painting, Age 9-11
1st - Sara Andrus
1st - Shaylene N Antil
1st - Rebekah Kimball
1st - Alexandria Molitor
1st - Emily A Smith
1st - Cody Burch
2nd - Paul Brummett
2nd - Zion E Parker
2nd - Kristine Young
2nd - Courtlyn Rice
1st - Lilli Krier
1st - Johnny Norris
1st - Kaylee Freedman
Junior Arts & Crafts/Vo-Ed - Drawing Black & White-Dry Medi - Drawing, Age 9-11
1st - Sara Andrus
1st - Taylor Brummett
1st - Macy Budesilich
1st - Allayana Darrow
1st - Meri Krier
1st - Jada Smith
1st - Abigale Tanner
1st - Kristine Young
1st - Angelee Dowling
1st - Courtlyn Rice
2nd - Paul Brummett
2nd - Zion E Parker
2nd - Molly Ann Schaefer
2nd - Samantha Brown
2nd - Blair Barber
3rd - Samuel Preszler
3rd - Samantha Silberberger
3rd - Cody Brown
Junior Arts & Crafts/Vo-Ed - Drawing Black & White-Dry Medi - Drawing, Age 12-15
1st - Raylene Bator
1st - Brianna McCoy
1st - Johnny Norris
1st - Zapata Parra
1st - Kolten Akana
1st - Tarron Branson
1st - Cassie Day
2nd - Jeremy Collier
2nd - Lilli Krier
Junior Arts & Crafts/Vo-Ed - Drawing Black & White-Dry Medi - Drawing, Age 16-19
1st - Autumn Austin
1st - Danci L Burch
1st - Crystal R Whithaus
2nd - Kaylee Freedman
2nd - Zoey Walsh
Junior Arts & Crafts/Vo-Ed - Drawing Color-Dry Media - Drawing, Age 9-11
1st - Sara Andrus
1st - Danni R Bonnell
1st - Taylor Brummett
1st - Marissa Budesilich
1st - Allayana Darrow
1st - Rebekah Kimball
1st - Meri Krier
1st - Dillion Lambert
1st - Zion E Parker
1st - Abigale Tanner
1st - Courtlyn Rice
2nd - Colby Contreras
2nd - Samantha Silberberger
2nd - Tristan Branson
2nd - Blair Barber
3rd - Dylan Quigley
3rd - Anthony Quintana
3rd - Cody Brown
3rd - Anya Ireson-Janke
Junior Arts & Crafts/Vo-Ed - Drawing Color-Dry Media - Drawing, Age 12-15
1st - Raylene Bator
1st - Kyra Beane
1st - Lilli Krier
1st - Johnny Norris
2nd - Rachel L Guarino
2nd - Zapata Parra
3rd - Caitlin McCoy
Junior Arts & Crafts/Vo-Ed - Drawing Color-Dry Media - Drawing, Age 16-19
1st - Kaylee Freedman
2nd - Crystal R Whithaus
Junior Arts & Crafts/Vo-Ed - Painting/Drawing Mixed Media - Painting/Drawing Age 9-11
1st - Taylor Brummett
1st - Rebekah Kimball
1st - Meri Krier
1st - Dillion Lambert
1st - Abigale Tanner
1st - Blair Barber
2nd - Jada Smith
2nd - Sarah Beane
2nd - Courtlyn Rice
2nd - Tanner Larsen
3rd - Samantha Silberberger
Junior Arts & Crafts/Vo-Ed - Painting/Drawing Mixed Media - Painting/Drawing Age 12-15
1st - Kyra Beane
1st - Johnny Norris
1st - Eli Rickey
2nd - Jeremy Collier
2nd - Lilli Krier
Junior Arts & Crafts/Vo-Ed - Painting/Drawing Mixed Media - Painting/Drawing Age 16-19
1st - Krystle Ortega
2nd - Jilinda Franklin
3rd - Rachel Holmes
1st - Kaylee Freedman
Junior Arts & Crafts/Vo-Ed - Any Other Not Listed - All others not listed, 9-11
1st - Danni R Bonnell
1st - Kyle Manchester
3rd - Trinity Apodaca
Junior Arts & Crafts/Vo-Ed - Any Other Not Listed - All others not listed, 12-15
1st - Breann Creager
Junior Arts & Crafts/Vo-Ed - Any Other Not Listed - All others not listed, 16-19
1st - Autumn Austin
1st - Crystal R Whithaus
Junior Arts & Crafts/Vo-Ed - Painting on Rock - Painting, age 9-19
1st - Kyra Beane
1st - Rebekah Kimball
1st - Angelee Dowling
2nd - Victoria Capps
3rd - Lauren Andrus
3rd - Sara Andrus
1st - Angelee Dowling
2nd - Kara Lipke
3rd - Ashley McCoy
1st - Autumn Austin
1st - Danci L Burch
1st - Crystal R Whithaus
2nd - Rachel Holmes
1st - Rebekah Kimball
1st - Angelee Dowling
2nd - Kaia YellowHorse
3rd - Rachel L Guarino
3rd - Brittany Landon
Junior Arts & Crafts/Vo-Ed - Creative Writing - 16 Line Poem
1st - Cassie Day
1st - Brittany Landon
Junior Arts & Crafts/Vo-Ed - Creative Writing - Broadside Poem
1st - Rebekah Kimball
1st - Kristine Young
1st - Brittany Landon
1st - Travis Ward
1st - Travis Ward
3rd - Rebekah Kimball
Junior Arts & Crafts/Vo-Ed - Ceramics - Animals and Birds
3rd - Ashley McCoy
Junior Arts & Crafts/Vo-Ed - Models - Custom Cars
3rd - Alexander Meigs
1st - Maxwell Lowery
1st - Samuel Preszler
1st - Samuel Preszler
Junior Arts & Crafts/Vo-Ed - Plaster Craft - Birds
3rd - Ivan Kolpacoff
Junior Arts & Crafts/Vo-Ed - Plaster Craft - Figurines
Junior Arts & Crafts/Vo-Ed - Plaster Craft - All others not listed, specify
Junior Arts & Crafts/Vo-Ed - Pottery - Handmade
Junior Arts & Crafts/Vo-Ed - Pottery - Wheel Thrown
3rd - Kayla Perham
1st - Rebekah Kimball
2nd - Kara Lipke
3rd - Racheal Rose
3rd - Rebekah Kimball
3rd - Rebekah Kimball
1st - Brianna McCoy
Junior Arts & Crafts/Vo-Ed - Other Craft Items - Wall Decorations, To Hang
1st - Chris Sonntag
1st - LeAsa Lindstrand
3rd - Rebekah Kimball
Junior Arts & Crafts/Vo-Ed - Miscellaneous - Crafts - Decorated Light Bulb
1st - Angelee Dowling
3rd - Macy Budesilich
3rd - Rebekah Kimball
3rd - Cody Burch
Junior Arts & Crafts/Vo-Ed - Miscellaneous - Crafts - Decorated Wreath
1st - Cassie Day
Junior Arts & Crafts/Vo-Ed - Miscellaneous - Crafts - Decoupage Craft
2nd - Kara Lipke
1st - Kayla Perham
2nd - Cody Brown
4th - Morgan Garcia
Junior Arts & Crafts/Vo-Ed - Miscellaneous - Crafts - Popcicle/Toothpick Craft
2nd - Kayla Perham
3rd - Rebekah Kimball
Junior Arts & Crafts/Vo-Ed - Miscellaneous - Crafts - Recycled Item Craft
1st - Cassie Day
3rd - Rebekah Kimball
3rd - Rebekah Kimball
1st - Emily A Smith
1st - Emily A Smith
1st - Delaney Whipple
1st - Lacey Jackson
2nd - Kayla Perham
Junior Arts & Crafts/Vo-Ed - Miscellaneous - Crafts - Shell Craft
1st - Cassie Day
2nd - Emily A Smith
2nd - Jilinda Franklin
1st - Kristine Young
Junior Arts & Crafts/Vo-Ed - Miscellaneous - Crafts - All others, age 9-11
1st - Zion E Parker
1st - Samuel Preszler
1st - Samuel Preszler
1st - Emily J Jackson
3rd - Alynna Kolpacoff
Junior Arts & Crafts/Vo-Ed - Miscellaneous - Crafts - All others not listed, 12-15
1st - Lilli Krier
1st - Sean Boerger
1st - Cassie Day
3rd - Ashley McCoy
3rd - Caitlin McCoy
Junior Arts & Crafts/Vo-Ed - Photography - NonDigital - Action
1st - Victoria Hache
1st - Victoria Hache
1st - Raylene Bator
1st - Victoria Hache
Junior Arts & Crafts/Vo-Ed - Photography - NonDigital - Children
1st - Victoria Hache
Junior Arts & Crafts/Vo-Ed - Photography - NonDigital - Scenic
1st - Colton O'Brien
1st - Storm Oliver
3rd - Logan Burwell
1st - Victoria Hache
1st - Victoria Hache
Junior Arts & Crafts/Vo-Ed - Photography - NonDigital - All others not listed, specify
1st - Victoria Hache
1st - Autumn Austin
1st - Alexis Cheula
1st - Victoria Hache
1st - Joshua Maddy
1st - Della Hayden
1st - Anna Chilson
1st - Jordan Snure
1st - Brittany Landon
2nd - Rachel Wiley
2nd - Joey Truttman
3rd - Angelee Dowling
3rd - Angelee Dowling
3rd - Mikayla Duchi
1st - Macy Budesilich
1st - Alexis Cheula
1st - Jade Permenter
1st - Chehalis Schumacher
1st - Chehalis Schumacher
1st - Luke Schwall
1st - Cassie Day
1st - Cassie Day
2nd - Marissa Budesilich
2nd - Kaylee Freedman
2nd - Kaylee Freedman
2nd - Rachel Wiley
2nd - Annalee Head
2nd - Joey Truttman
2nd - Joshua Maddy
2nd - Mikayla Duchi
2nd - Noah Rifenburg
2nd - Kristina D Billingsley
2nd - Emily A Smith
3rd - Autumn Austin
3rd - Autumn Austin
3rd - Jade Permenter
3rd - Sean Boerger
3rd - Brittany Landon
1st - Autumn Austin
1st - Alexis Cheula
1st - Alexis Cheula
1st - Carly Marto
1st - Jade Permenter
1st - Della Hayden
1st - Jordan Snure
1st - Jordan Snure
2nd - Jade Permenter
2nd - Kaia YellowHorse
2nd - Danci L Burch
2nd - Danci L Burch
2nd - Emily A Smith
2nd - Emily A Smith
3rd - Autumn Austin
3rd - Rebekah Kimball
3rd - Kristina D Billingsley
Junior Arts & Crafts/Vo-Ed - Photography - Digital - Panoramic (must be 5X12)
1st - Sean Boerger
Junior Arts & Crafts/Vo-Ed - Photography - Digital - Scenic
1st - Autumn Austin
1st - Alexis Cheula
1st - Alexis Cheula
1st - Victoria Hache
1st - Victoria Hache
1st - Carly Marto
1st - Jade Permenter
1st - Rachel Wiley
1st - Danci L Burch
1st - Justin Rock
1st - Joshua Maddy
1st - Della Hayden
1st - Noah Rifenburg
1st - Anna Chilson
1st - Jordan Snure
1st - Jordan Snure
1st - Emily A Smith
1st - Emily A Smith
2nd - Zeke Buchert
2nd - Victoria Koch
2nd - Victoria Koch
2nd - Joey Truttman
2nd - Tarron Branson
2nd - Jilinda Franklin
2nd - Jilinda Franklin
2nd - Noah Rifenburg
2nd - Kristina D Billingsley
3rd - Rebekah Kimball
3rd - Justin Rock
3rd - Sean Boerger
3rd - Chehalis Schumacher
3rd - Kristina D Billingsley
3rd - Brittany Landon
1st - Autumn Austin
1st - Alexis Cheula
1st - Luke Schwall
1st - Anna Chilson
1st - Brittany Landon
2nd - Rachel Wiley
2nd - Crystal R Whithaus
2nd - Joshua Maddy
2nd - Emily A Smith
3rd - Autumn Austin
3rd - Emily A Smith
1st - Autumn Austin
1st - Alexis Cheula
1st - Victoria Hache
1st - Jade Permenter
1st - Jade Permenter
1st - Rachel Wiley
1st - Danci L Burch
1st - Justin Rock
1st - Chehalis Schumacher
1st - Joshua Maddy
1st - Joshua Maddy
1st - Luke Schwall
1st - Noah Rifenburg
1st - Anna Chilson
1st - Jordan Snure
2nd - Zeke Buchert
2nd - Tristan Branson
2nd - Tristan Branson
2nd - Justin Rock
2nd - Chehalis Schumacher
2nd - Mikayla Duchi
2nd - Keri Luiz
2nd - Liesl Schwall
2nd - Noah Rifenburg
2nd - Kara Lipke
2nd - Emily A Smith
2nd - Emily A Smith
3rd - Rebekah Kimball
3rd - Meri Krier
3rd - Crystal R Whithaus
Junior Arts & Crafts/Vo-Ed - Computers - Computer Graphic Art
1st - Sean Boerger
1st - Sean Boerger
Junior Arts & Crafts/Vo-Ed - Miscellaneous Projects - Empahsizing performance, learn
1st - Katelyn Van Nocker
Junior Arts & Crafts/Vo-Ed - Missions - Missions
2nd - Zapata Parra
Junior Arts & Crafts/Vo-Ed - Paper Mache Zoo - Bird
3rd - Raylene Bator
Junior Arts & Crafts/Vo-Ed - Recycle It - Recycle It
1st - Forks of Salmon SAFE
1st - Hornbrook School SAFE
2nd - Dunsmuir School SAFE
Primary Floriculture - Miscellaneous Floriculture - Decorated Pot
1st - Isabelle Hale
2nd - Kylee Misfeldt
4th - Reagan V Bonnell-Liddick
Primary Floriculture - Miscellaneous Floriculture - Funny Face
2nd - Kylee Misfeldt
Junior Floriculture - Fresh Arrangements 9-11 - Pot O' Gold
1st - Emily A Smith
2nd - Blair Barber
1st - Emily A Smith
3rd - Blair Barber
1st - Emily A Smith
2nd - Blair Barber
3rd - Angelee Dowling
2nd - Alexis Spencer
1st - Johnny Hanna
2nd - Alexis Spencer
Junior Floriculture - Fresh Arrangements 12-19 - Country Roots and Cowboy Boots
1st - Chris Sonntag
2nd - Alexis Spencer
1st - Johnny Hanna
2nd - Chris Sonntag
Junior Floriculture - Dry Arrangements 12-19 - Nature's Art
1st - Chris Sonntag
2nd - Johnny Hanna
Junior Floriculture - Specimen Cut Perennial Flowers - Agastache (Hummingbird Mint)
1st - Alexis Spencer
Junior Floriculture - Specimen Cut Perennial Flowers - Black-eyed Susan (Rudbeckia)
1st - Kyra Beane
2nd - Chris Sonntag
2nd - Alexis Spencer
Junior Floriculture - Specimen Cut Perennial Flowers - Daisy
1st - Kyra Beane
2nd - Alexander Meigs
3rd - Chris Sonntag
Junior Floriculture - Specimen Cut Perennial Flowers - Echinacea (Purple Coneflower)
3rd - Alexis Spencer
Junior Floriculture - Specimen Cut Perennial Flowers - Herbs
2nd - Chris Sonntag
Junior Floriculture - Specimen Cut Perennial Flowers - Lavender
1st - Alexis Spencer
2nd - Zoey Walsh
3rd - Blair Barber
Junior Floriculture - Specimen Cut Perennial Flowers - Ornamental Sage (Salvia)
1st - Alexis Spencer
Junior Floriculture - Specimen Cut Perennial Flowers - Phlox
1st - Blair Barber
2nd - Alexis Spencer
1st - Blair Barber
2nd - Alexis Spencer
Junior Floriculture - Specimen Cut Perennial Flowers - Rose - Dark shades
1st - Rebekah Kimball
2nd - Chris Sonntag
Junior Floriculture - Specimen Cut Perennial Flowers - Rose - Light shades
2nd - Chris Sonntag
3rd - Blair Barber
Junior Floriculture - Specimen Cut Perennial Flowers - Russian Sage (Perovskia)
1st - Alexis Spencer
Junior Floriculture - Specimen Cut Perennial Flowers - Sedum (Stonecrop)
2nd - Alexis Spencer
1st - Zoey Walsh
2nd - Blair Barber
3rd - Alexis Spencer
Junior Floriculture - Specimen Cut Perennial Flowers - All others not listed, specify
1st - Johnny Hanna
2nd - Johnny Hanna
3rd - Chris Sonntag
1st - Alexis Spencer
1st - Johnny Hanna
Junior Floriculture - Potted Plants & Arrangements - Decorated Pot
1st - Angelee Dowling
2nd - Isaac Misfeldt
Junior Floriculture - Specimen Cut Flowers - Bacheolor Buttons
1st - Chris Sonntag
2nd - Alexander Meigs
3rd - Alexander Meigs
Junior Floriculture - Specimen Cut Flowers - Cooking Herbs
1st - Zoey Walsh
2nd - Alexis Spencer
3rd - Alexander Meigs
Junior Floriculture - Specimen Cut Flowers - Marigold
1st - Alexis Spencer
2nd - Blair Barber
Junior Floriculture - Specimen Cut Flowers - Nasturtium
1st - Alexis Spencer
1st - Johnny Hanna
2nd - Liesl Schwall
3rd - Alexis Spencer
4th - Blair Barber
Junior Floriculture - Specimen Cut Flowers - Petunias, light shade
1st - Alexis Spencer
2nd - Chris Sonntag
3rd - Liesl Schwall
4th - Blair Barber
Junior Floriculture - Specimen Cut Flowers - Snapdragon
1st - Blair Barber
2nd - Alexis Spencer
3rd - Alexander Meigs
1st - Alexis Spencer
2nd - Alexander Meigs
3rd - Alexander Meigs
4th - Kyra Beane
Junior Floriculture - Specimen Cut Flowers - Verbena
1st - Blair Barber
1st - Blair Barber
3rd - Alexis Spencer
Junior Floriculture - Specimen Cut Flowers - Zinnia, yellow and orange
1st - Angelee Dowling
2nd - Alexis Spencer
Junior Floriculture - Specimen Cut Flowers - All others not listed, specify
1st - Alexis Spencer
Junior Floriculture - Garden Art - Fountains or Sundials
1st - Cassie Day