Local election lists finalized

Staff reports

Deadlines have passed for candidates to file for offices on the November 4 ballot in Siskiyou County.

While many candidates did file for office, numerous city elections did not attract more candidates than the number of open seats, precluding electoral contests.

The situation has presented Dunsmuir, Mount Shasta and McCloud with the opportunity to take advantage of California’s ‘in-lieu-of-election’ Code Section 10229 which states that when only one person runs for an open seat, that person may be appointed and ‘serve exactly as if elected’.

When multiple candidates run for single positions, such as the case is in Weed, then the regular election process is required and a measure is placed on the November election ballot, according to Siskiyou County Clerk Colleen Setzer

The list of local offices that will be on the Nov. 4 ballot and the candidates who are running includes:

• There will be a run-off election for County Supervisor District 2 between Jim Hardy and Ed Valenzuela, and County Supervisor District 4 between Grace Bennett and Anthony Intiso.

City of Weed — Council Member, full term, two positions, four years, Dec. 2008 to Dec. 2012; Chuck Sutton, incumbent; Bob Hall.

Lake Shastina Community Services District — Director, full term, two positions, four years, Dec. 5, 2008 to Dec. 7, 2012; Richard E. Negro, incumbent; Beverly Roths, incumbent; Tony Pavlic.

Mt. Shasta Fire Protection District — Director, full term, three positions, four years, Dec. 5, 2008 to Dec. 7, 2012; David Libby, incumbent; Charles McDonald, Lane A. Michel, Rick Marshall, Jack Miller.

Siskiyou Union High School, Area 1 — Governing Board Member, full term, two positions, four years, Dec. 5, 2008 to Dec. 7, 2012; George Winkelman, incumbent; Arlandus Clark, incumbent; Billy Joe Blevins, Jana Blevins, Susan Tavalero.

Siskiyou Union High School, Area 2 — Governing Board Member, full term, one position, four years, Dec. 5, 2008 to Dec. 7, 2012; Kevin Kreowski, Linda Wallace.

Siskiyou Union High School, Area 3 — Governing Board Member, Full Term, one position, four years, Dec. 5, 2008 to Dec. 7, 2012; George Chambers, incumbent; Jay Clark.

Siskiyou Joint Community College, Area 4 — Governing Board Member, full term, one position, four years, Dec. 5, 2008 to Dec. 7, 2012; Norman Shaskey, Milan Vodicka, Barry Ohlund.

Siskiyou Joint Community College, Area 6 — Governing Board Member, full term, one position, four years, Dec. 5, 2008 to Dec. 7, 2012; William Rowe, incumbent; Gregory C. Hanna.